Problemy osiedla Osowa z różnych perspektyw widziane

2012-09-10 14:24:54

Minął rok od wyborów do Rady Osiedla Osowa, kiedy to w szerszym omówieniu przedstawiłem zasadnicze elementy programu prac Rady w kadencji 2011-2015. Omówienie to ukazało się w dwutygodniku „U nas” w nr. 9(410) 15 maja 2011 r. na stronach 3 i 13. Nadszedł czas, aby poinformować mieszkańców Osowej o ważniejszych problemach, które zostały podjęte przez Radę i Zarząd Osiedla Osowa w okresie ostatnich kilku miesięcy. Bezpośrednim przyczynkiem do napisania tego artykułu stało się spotkanie robocze w Biurze Senatorskim Bogdana Borusewicza, Marszałka Senatu RP, który był inicjatorem i jednocześnie gospodarzem spotkania. Na spotkanie to, które odbyło się 15 czerwca 2012 r. o godzinie 13:00, przybyli przedstawiciele władz Miasta Gdańska: Andrzej Bojanowski - zastępca Prezydenta Miasta Gdańska, Marcin Dawidowski - dyrektor Wydziału Programów Rozwojowych UM w Gdańsku oraz Marek Piskorski - dyrektor Biura Rozwoju Gdańska. Generalną Dyrekcję Budowy Dróg i Autostrad (oddział regionalny w Gdańsku) reprezentował dyrektor Robert Marszałek. Grupę roboczą Pomorskiej Kolei Metropolitalnej stanowili panowie: Krzysztof Rudziński (prezes PKM) i Tomasz Konopacki z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku. Zarząd Osiedla Osowa reprezentowali panowie: Maciej Przybylski i Grzegorz Boros (piszący te słowa). Ponadto w spotkaniu uczestniczył przedstawiciel biura, które na zlecenie Polskich Linii Kolejowych SA przygotowuje projekt techniczny modernizacji torowisk na stacji Gdańsk-Osowa. Spotkanie zorganizowane dzięki uprzejmości pana Bogdana Borusewicza, mieszkańca naszej dzielnicy, było reakcją na pismo Zarządu Osiedla wyrażające zaniepokojenie losem kluczowych dla Osowej inwestycji, złożone w biurze senatorskim w Gdańsku w pierwszym kwartale 2012 roku W opinii Zarządu Rady Osiedla znalazło się kilka powodów do zaniepokojenia, które stały się przedmiotem obrad ww. gremium. Oto one:

 

1) Docelowa lokalizacja Stacji Gdańsk-Osowa z dodatkowym przystankiem Gdańsk-Osowa/Kielnieńska. Możliwe, że nie byłoby powodów do obaw, gdyby nie fakt, iż 14-tysięczna dzielnica Osowa wraz z ww. „węzłem integracyjnym” znalazła się poza opracowywanym obecnie projektem realizacyjnym Pomorskiej Kolei Metropolitalnej! Warto w tym miejscu przypomnieć, iż projekt Pomorskiej Kolei Metropolitalnej został reaktywowany przez Urząd Marszałkowski w Gdańsku na początku 2008 roku, po uzyskaniu poparcia społecznego dla projektu budowy PKM w postaci ok. 2300 podpisów mieszkańców dzielnicy Osowa - zebranych przez radnych Osiedla Osowa: Macieja Juchniewicza, Marcina Majerowskiego i Karola Ważnego.

Niestety, w wariancie ostatecznym skierowanym do realizacji dwutorowa linia PKM wpisuje się w trasę kolejową nr 201 relacji Gdynia – Kościerzyna, na wysokości wioski Barniewice, na południe od osiedla Barniewice, czyli w punkcie dość odległym od stacji Gdańsk–Osowa, co faktycznie wyklucza(!) dzielnicę Gdańsk-Osowa z projektu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Wspomniana wyżej trasa Gdynia-Kościerzyna jest zarządzana przez Polskie Linie Kolejowe SA, które będą prowadzić modernizację torowisk wraz z niezbędnymi elementami infrastruktury kolejowej zarządzanej przez PLK SA.

Pozostałą częścią infrastruktury - budynkiem dworca kolejowego, magazynem kolejowym z rampą oraz terenami stacyjnymi ze starymi zdewastowanymi bocznicami - dysponują PKP SA Nieruchomości. Dworzec w Gdańsku-Osowej figuruje na liście budynków dworcowych. Z tego między innymi powodu program modernizacji ograniczy się do wymiany torowisk i dostosowania ich do wykorzystania przez nowoczesny tabor kolejowy. Jednym z istotniejszych problemów analizowanych na zebraniu była analiza lokalizacji nowej stacji, wstępnie projektowanej (przez Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego SA w Gdańsku) na terenie przyległym do wiaduktu Kielnieńska do strony północnej - korzystniejsza dla mieszkańców najstarszej części Osowej. Pozostaje zasadnicze pytanie, które dotyczy optymalnej dla całej dzielnicy Osowa lokalizacji stacji pełniącej funkcję węzła integracyjnego służebnego, o usytuowaniu dogodnym dla osiedli Nowy Świat (część wschodnia i zachodnia) i Barniewice.

 

2) Dostosowanie układu komunikacyjnego dzielnicy Osowa do funkcji węzła integracyjnego planowanego na stacji Gdańsk-Osowa. W chwili obecnej układ dróg i ścieżek rowerowych nie jest dostosowany do przewidywanej funkcji węzła integracyjnego. W układzie poziomym istnieją ulice Kielnieńska i Nowy Świat. Ulica Junony wymaga dokończenia co najmniej w 75%. Natomiast w układzie pionowym ul. Barniewicka pełnić będzie rolę scalającą, umożliwiając - poprzez ulice Nowy Świat, Junony i Kielnieńską - dojazd ze wschodniej części naszej dzielnicy. Najpoważniejszym - już od dawna - problemem jest remont ulicy Barniewickiej, która do dzisiaj nie posiada pod jezdnią uzbrojenia w kanalizację deszczową, co uniemożliwia wybudowanie niezbędnych dla ruchu pieszego i rowerowego chodników wraz z poboczami. Przejazd od ul. Galaktycznej do ul. Barniewickiej, oprócz przeciążonej ul. Kielnieńskiej możliwy jest ulicami: Jednorożca, fragmentem Koziorożca i dalej Niedziałkowskiego. Dokończenie ulicy Jednorożca i wykonanie płynnego przejazdu do ulicy Niedziałkowskiego jest na razie niemożliwe z powodu gromadzącej się wody opadowej u zbiegu ulic Jednorożca i Koziorożca. Odprowadzenie wód opadowych uniemożliwia z kolei brak zbiornika retencyjnego, który gromadziłby wody z kanalizacji deszczowej. Brak zbiornika retencyjnego gromadzącego wody opadowe z całej południowo-zachodniej części Osowej blokuje budowę ul. Koziorożca, dokończenie ulicy Jednorożca, remont ulicy Barniewickiej oraz dalszą budowę ul. Junony (patrz punkt 5b).

 

3) Trasa nowej obwodnicy metropolitalnej. Dyrektor oddziału regionalnego GDBDiA w Gdańsku stwierdził, że - jego zdaniem - wybrano i zatwierdzono optymalny wariant przebiegu nowej obwodnicy metropolitalnej Trójmiasta z węzłem pod Chwaszczynem na podstawie licznych analiz natężenia ruchu na poszczególnych odcinkach z uwzględnieniem opinii gmin, przez które nowa obwodnica będzie przebiegać. Maciej Przybylski oświadczył, że Rada Osiedla Osowa nie będzie podejmować żadnych działań, które mogłyby opóźnić projektowanie, lub w niedługiej perspektywie odwlec w czasie wykonanie tej tak ważnej dla Osowy i Gdańska inwestycji. Konieczne jest rozwiązanie, o które Rada Osiedla Osowa już przed kilku laty zabiegała, aby nowa obwodnica Trójmiejska prowadziła ruch tranzytowy do Warszawy i Łodzi przez węzeł w Straszynie i dalej otwartą niedawno obwodnicą południową. Projektowana obwodnica metropolitalna w zatwierdzonym przebiegu rozpocznie się na węźle w Chwaszczynie, odchodząc od Trasy Kaszubskiej i przez Lublewo oraz Borkowo dotrze do węzła Straszyn. W sumie to około 33 km. W ramach tej budowy powstanie także obwodnica Żukowa.

 

4) Wizja lokalna na terenie dzielnicy Osowa miała miejsce 17 czerwca b.r. o godzinie 12:00. Wzięli w niej udział: Bogdan Borusewicz – Marszałek Senatu RP, Maciej Przybylski -Przewodniczący Zarządu Osiedla Osowa i Grzegorz Boros - Wiceprzewodniczący Zarządu Osiedla Osowa. Przeprowadzona wizja lokalna miała 2 zadania:

a) Sprawdzenie warunków terenowych wokół stacji Osowa dla umieszczenia 2 parkingów (po 200 samochodów każdy) i bezpiecznego parkingu dla ok. 100 rowerów po modernizacji istniejącej stacji Gdańsk-Osowa. Wizja lokalna wykazała, iż tereny pod nieużywanymi bocznicami oraz magazynem dawnej ekspedycji kolejowej mogą pomieścić powyższe funkcje. Ważna będzie też koordynacja prac przygotowawczo–projektowych na etapie sporządzania projektu technicznego oraz złożenie do PKP Nieruchomości przez Zarząd Miasta Gdańska wniosku o przekazanie lub sprzedaż za symboliczną złotówkę terenu pod parkingi przy stacji Gdańsk–Osowa. Ponadto stwierdzono, że - ze względu na centralne położenie istniejącej stacji kolejowej względem dzielnicy Osowa - usytuowanie planowanego węzła integracyjnego jest optymalne. Zasadniczym warunkiem przestrzennym powyższego węzła integracyjnego jest uzyskanie przez Zarząd Miasta Gdańsk od PKP Nieruchomości niezbędnego terenu.

b) Sprawdzenie planowanej lokalizacji zbiornika retencyjnego u zbiegu ulic Koziorożca i Nowego Światu. Według posiadanych informacji terenem przeznaczonym pod zbiornik retencyjny jest działka nr 18/3 obr. 3 o powierzchni 5768 m2. Teren ten został zakupiony za pieniądze przekazane na rzecz Osiedla Osowa jeszcze przez Renk na cele związane z budową infrastruktury dla naszego Osiedla. Należy dodać, iż zbiornik ten jest potrzebny jeszcze z innych powodów. Nie tak dawno nowo wybudowane domy nieopodal ulicy Jutrzenki musiały wypompowywać wodę z zalanych piwnic, gdyż uszkodzono wcześniej pętlę drenarską i w tej okolicy zbierała się woda występująca na niedużej głębokości, zalewając fundamenty wznoszonych tam domów. Przyczyną tego stanu rzeczy było lekkomyślne przerwanie systemu drenarskiego, który istniał do momentu realizacji w tym miejscu intensywnej zabudowy. Teren przewidziany pod zbiornik retencyjny znajduje się naprzeciw ww. osiedla, po drugiej obecnej stronie drogi gruntowej, która widnieje na mapach jako ulica Koziorożca. Budowa zbiornika retencyjnego jest sprawą bardzo pilną, gdyż w sensie technicznym warunkuje strategiczną dla południowej części Osowej i Barniewic budowę ulicy Keplera, usytuowaną na przedłużeniu ul. Koziorożca w kierunku południowym do ul. Wenus i Meteorytowej. Warunkuje też konieczny remont ul. Barniewickiej i budowę ul. Koziorożca. Pisałem już o tym w punkcie 3.

 

5) Wnioski końcowe

a) Wniosek do Miejskiego Konserwatora Zabytków o wpisanie do ewidencji zabytków dworca kolejowego w Osowej - budynku z lat dwudziestych XX w. Propozycje w tej sprawie zgłosi radna Małgorzata Chmiel.

b) Wniosek do Polskich Linii Kolejowych SA, które będą niebawem modernizować torowiska linii 201 w obrębie stacji Gdańsk-Osowa wraz z niezbędnymi bocznicami, aby pod modernizowanymi torami w ramach wykonywanych robót wykonać tunel dla udostępnienia stacji kolejowej od strony ul. Letniskowej. Chodzi przecież o to, aby linia kolejowa w fizyczny sposób nie dzieliła tej części Osowej, co byłoby bardzo uciążliwe. Tunel ograniczy bardzo niebezpieczne przebieganie przez torowiska i ucywilizuje funkcjonowanie samej stacji Gdańsk-Osowa.

c) Parkingi na około 400 samochodów (2 x 200 samochodów) oraz stanowiska do bezpiecznego przechowywania rowerów (ok. 100 szt.). Odpowiednio zabezpieczone (ogrodzone i strzeżone) parkingi powinny zachęcić zmierzających do Gdańska do pozostawienia samochodu i skorzystania z szybkiego dojazdu koleją PKM do Gdańska Wrzeszcz i Śródmieścia. Ważne jest także stworzenie odpowiedniej motywacji cenowej. Dalsza podróż do pracy z pomocą PKM powinna się opłacać podróżującemu i zapewnić bezpieczeństwo jego samochodu lub roweru. Przypominam - pilną koniecznością jest pozyskanie przez Zarząd Miasta Gdańska terenu niezbędnego do modernizacji, która dostosuje stację Gdańsk-Osowa do dzisiejszych potrzeb i wymogów PKM.

Postscriptum. Po zebraniu Biurze Senatorskim Bogdana Borusewicza (które zakończyło się o godz. 15:20 w piątek) wyjechałem z ulicy Ogarnej na Głównym Mieście, kierując się w stronę Osowej. Po lekkim „przykorkowaniu” Podwala Przedmiejskiego jadąc ul. Armii Krajowej przez węzeł Karczemki (otwarty tuż przed Euro 2012) dojechałem do Osowej w 27 minut. Co za ulga! Dziękować Panu Bogu i budowniczym - ludziom ciężkiej pracy! Kilka dni później jechałem drogą S7 mijając Nowy Dwór Gdański i niepodziewanie znalazłem się na… południowej obwodnicy Gdańska. Płynnie jadąc estakadą minąłem Gdańsk-Lipce z niedokończonymi tam jeszcze zjazdami, jadąc dalej płynnie odcinkiem obwodnicy w głębokim wykopie znalazłem się na starej obwodnicy Trójmiasta na wysokości Straszyna. Według wersji projektowej z 2007 roku estakada miała się kończyć w Gdańsku-Lipcach jakimś rondem i tzw. kombinowanym dojazdem do Obwodnicy Trójmiejskiej. Na propozycję pana Marszałka przedłożoną w styczniu 2009 roku w obecności prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz dyrektora gdańskiego oddziału GDBDiA wykonano studium koncepcyjne, przewidujące zaprojektowanie ponad 3-kilometrowego odcinka obwodnicy południowej łączącego ją najkrótszą trasą bezpośrednio z istniejącą obwodnicą. Po protestach na przełomie 2008 i 2009 roku proponujących włączenie do obwodnicy w przypadkowych nieprzemyślanych miejscach planowanego przebiegu trasy kaszubskiej, Rada Osiedla Osowa stała na stanowisku, iż najlepszym miejscem włączenia Trasy Kaszubskiej do obwodnicy jest węzeł w Straszynie. Projekty koncepcyjne wykonane na zlecenie przez GDBDiA potwierdziły potrzebę lokalizacji dużego drogowego węzła łączącego S7 i S6 w Straszynie, możliwie blisko zjazdu z obwodnicy trójmiejskiej na autostradę A1. Już wtedy, w 2009 roku, fachowcy od drogownictwa na roboczo nazwali ten brakujący wówczas odcinek S7 „Spinką Borusewicza”.

Grzegorz Boros

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZ



kod: unas