Świadomy oddech to zdrowy oddech

2013-05-01 00:27:50

Wiele osób zastanawia się po co ćwiczyć coś, co jest naszą naturalną funkcją - przecież oddychamy od urodzenia. Okazuje się, że większość ludzi nie potrafi prawidłowo oddychać, oddycha płytko nie używając przepony. Organizm jest wówczas mniej wydolny i szybciej się męczy. Długotrwały deficyt tlenowy jest przyczyną pogorszenia sprawności umysłowej, obniżonej koncentracji, organizm szybciej się starzeje, wolniej przebiegają procesy regeneracji, czujemy się przemęczeni i rozdrażnieni.

 

Żyjąc w ciągłym stresie, często blokujemy oddech, co powoduje powstanie niekorzystnych schematów oddechowych, maleje pojemność oddechowa. Zakłócenie czynności oddechowych to najczęściej skutek braku umiejętności oddychania „brzuchem” – przeponą. Zaburzenie oddychania brzuchem mniej lub bardziej upośledza funkcje narządów jamy brzusznej. Zakłócenia oddechu mogą niekorzystnie wpłynąć na układ krążenia, układ nerwowy,  prawidłową przemianę materii, równowagę kwasowo-zasadową organizmu i kondycję psychofizyczną.

 

W trakcie ćwiczeń poznajemy „piętra oddechowe”, świadomie uruchamiamy przeponę - główny mięsień oddechowy, angażujemy piętro dolnych płuc, które są najbardziej ukrwione i szczyty płuc. Dostarczany z oddechem tlen jest niezbędny do prawidłowego spalania zapasów energetycznych. Pełny oddech pozwala również na oczyszczenie płuc z zalegających gazów produktów przemiany materii, a tym samym wspomaga organizm w procesie odtruwania i oczyszczania. Pożądanej poprawy nie można uzyskać przez zwykłe przyspieszenie procesu oddechowego, gdyż szybkie oddychanie nie pozostawia czasu na to by powietrze wystarczająco się ogrzało zanim dotrze do płuc. Najlepszym sposobem na poprawienie oddychania jest używanie całego aparatu oddechowego. Celem ćwiczeń jest przede wszystkim przywrócenie harmonijnego, naturalnego oddechu, a nie tylko nauka technik oddechowych.

 

            Stosowanie odpowiednich technik oddechowych jest najwcześniej stosowanym sposobem redukowania stresu i wywołania tzw. stanu trofotropowego - czyli ogólnego stanu relaksacji. Oddychanie przeponowe stymuluje splot słoneczny i prawy nerw błędny w sposób powodujący osłabienie aktywności przywspółczulnego układu nerwowego, co sprzyja pełnemu odprężeniu.

            Warto zwrócić uwagę, w jaki sposób zmienia się nasz oddech w zależności od samopoczucia i przeżywanych emocji. Regulacja oddechu pomaga w stanach lęku, silnego stresu. Czyni ciała zdrowszymi, a umysły spokojniejszymi. Oddechowe techniki aktywizujące z powodzeniem zastępują kolejną filiżankę kawy, a organizm dostaje odpowiednią dawkę tlenu i energii. Oddech wspomaga też procesy uczenia się, zwiększa zdolność koncentracji i wydolności umysłowej.

            Współczesna medycyna coraz częściej sięga po ćwiczenia oddechowe w procesie rehabilitacji, w profilaktyce i leczeniu wielu chorób cywilizacyjnych. W taki sposób rehabilituje się osoby po zawałach serca, po przebytych zabiegach kardiologicznych, czy  w leczeniu wad postawy, gdyż prawidłowe ćwiczenie oddechu związane jest z aktywizacją mięśni odpowiadających za prawidłową postawę. Na proces oddychania zwraca się uwagę w profilaktyce bólów kręgosłupa i psychohigienie. Terapię oddechem stosuje się wspomagająco również w leczeniu depresji, stanów lękowych i nerwicy. Choroby autoimmunologiczne, jak łuszczyca, również mogą być wspomagane terapią oddechową. Osoby które chorują na łuszczycę wiedzą, iż nasilenie objawów choroby często związane jest z silnym stresem i obniżoną kondycją organizmu, ćwiczenia oddechowe zaś skutecznie redukują poziom stresu.

            Wielką sztuką okazuje się przywrócenie naturalnego harmonijnego oddechu, który będzie leczył strudzone ciało i zblokowane emocje. Skorzystajmy z naturalnych możliwości regeneracji organizmu i oddychajmy w pełni i świadomie.

TR

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZ



kod: unas