ABC - Pochodzenie nazwy Osowa

Etymologia nazwy Osowa

 

Pochodzenie nazwy Osowa można tłumaczyć dwojako: od określenia Osowa Karczma lub Osowa Góra. W obu przypadkach drugi człon określenia uległ zatarciu i pozostała nazwa Osowa.

 

Nazwę Osowa napotkać można było już w 1659 r. w języku niemieckim w formie Espenkrug, czyli Osowa Karczma. Określenie karczmy pochodzi od drzew osik (zwanych kiedyś osami), które rosły w pobliżu. Osowa Karczma to nic innego jak Osikowa Karczma.

 

Nazwa Espenkrug po raz pierwszy znalazła się na mapie Langaua z 1659 r. W roku 1763 w aktach klasztoru cystersów, do których należał teren, znalazła się adnotacja dotycząca przydrożnej karczmy za Wysoką.

 

Natomiast w II połowie XIX wieku Florian Ceynowa, pierwszy pisarz kaszubski i Stefan Ramułt, polski badacz kaszubszczyzny, zanotowali nazwę Òsowô Góra, czyli góra porośnięta osikami. Tak więc pochodzenie nazwy Osowa może też zawdzięczać ukształtowaniu terenu.

 

Problem stwarza odmiana nazwy dzielnicy. Niektórzy mówią, że jadą "do Osowej", inni "do Osowy" lub "na Osowę"; mieszkają "w Osowej" lub "w Osowie". W "Wykazie urzędowych nazw miejscowości w Polsce" (Warszawa 1981) figuruje tylko jedna odmiana "do i w Osowej" i taka obowiązuje w urzędach.

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas