2021-03-03 13:09:20
- COVID-19 zabrał nam wielkiego gdańszczanina, przyjaciela teatru i ludzi teatru, wizjonera realizującego marzenia, bezcennego twórcę kultury. Odszedł pozostawiając nas w poczuciu wielkiej straty – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
W wieku 71 lat zmarł profesor Jerzy Limon (1950–2021) anglista, literaturoznawca, teatrolog, pisarz, tłumacz, nauczyciel akademicki, członek korespondent Polskiej Akademii Nauk, fundator i wieloletni prezes Fundacji Theatrum Gedanense, pomysłodawca i organizator Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. Dziełem jego życia i wielką miłością był Gdański Teatr Szekspirowski, którego był twórcą i dyrektorem. Profesor Limon zmarł w nocy, w jednym z gdańskich szpitali. Chorował na COVID-19.
- Brakuje słów i trudno zebrać myśli – odszedł prof. Jerzy Limon, wielka postać dla Gdańska, budowniczy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, pasjonat i wizjoner, a przy tym pozytywista. Dzięki niemu Szekspir w Gdańsku stał się domownikiem. Po stokroć dziękujemy! Ostatni raz wymieniliśmy życzliwości w sierpniu, gdy „Wymurzaniem wolności” świętowaliśmy 40 rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Potem widzieliśmy się jeszcze na pogrzebie prezesa Jerzego Gajewskiego, jednego z budowniczych teatru. Zdecydowanie za dużo tych covidowych śmierci. Gdyby człowiek mógł zawrócić czas… Jeszcze tak wiele tematów nie poruszyliśmy. Śpij spokojnie snem nocy letniej – tymi słowami pożegnała profesora Limona na facebookowym profilu prezydent Aleksandra Dulkiewicz.
Jerzy Limon był absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Sopocie oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na którym studiował filologię angielską i historię. W latach 1975-1980 wykładowca literatury w Instytucie Filologii Angielskiej na Uniwersytecie w Poznaniu, od roku 1979 doktor. Od 1980 roku w Instytucie Anglistyki Uniwersytetu Gdańskiego. Od roku 1985 doktor habilitowany, a od 1993 profesor tytularny. W latach 1983-1993 był wicedyrektorem Instytutu Anglistyki UG, a w latach 1993 – 2021 kierował Zakładem Historii Literatury i Kultury Angielskiej. Profesor nauk humanistycznych z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego.
Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i ZAiKS, członkiem krajowym czynnym Polskiej Akademii Umiejętności oraz członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk.Wykładał gościnnie m.in. w Hunter College, University of Delaware, University of Colorado, University of Aberdeen, Kingston University oraz Shakespeare Institute w Waszyngtonie.
Fundator oraz (w latach 1989 – 2014) prezes Fundacji Theatrum Gedanense, stawiającej sobie za cel odbudowę w Gdańsku teatru elżbietańskiego oraz współorganizującej Festiwal Szekspirowski. Inicjator i dyrektor otwartego we wrześniu 2014 roku Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego oraz założyciel i dyrektor artystyczny międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, który w 2017 roku uhonorowany został nagrodą Unii Europejskiej EFFE Award. Pomysłodawca i współzałożyciel Europejskiej Sieci Festiwali Szekspirowskich, której siedziba znajduje się w Gdańsku. Członek Międzynarodowego Towarzystwa Szekspirowskiego, Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego, Polskiego Towarzystwa Historyków Teatru, ZAiKS-u, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Członek założyciel Forum Integracji Nauki, Kultury i Sztuki Sfinks w Sopocie.
Jerzy Limon jest autorem wielu książek naukowych, wydanych w kraju i za granicą oraz ok. 150 artykułów, recenzji, esejów i szkiców popularno-naukowych drukowanych w Polsce, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Autor 120 haseł do Wielkiej Encyklopedii Powszechnej PWN. W swoim dorobku ma również 4 powieści i przekłady sztuk dawnych (William Szekspir) i współczesnych (Tom Stoppard). W ostatnich latach wydał książki „Młot na poetów albo Kronika ściętych głów” (2014 rok) oraz „Szekspir bez cenzury. Erotyczny żart na scenie elżbietańskiej” (2018), wydane nakładem gdańskiego wydawnictwa Słowo/obraz terytoria.
Profesor Limon jest laureatem wielu nagród w kraju i za granicą. W 2006 został wyróżniony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. W tym samym roku otrzymał również Nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza. W 2011 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2014 roku, za zasługi dla polsko-brytyjskiej współpracy kulturalnej, przez Królową Elżbietę II został odznaczony Honorowym Orderem Imperium Brytyjskiego w stopniu Oficera (OBE). W 2015 roku został laureatem Nagrody Jerzmanowskich, przyznawanej przez Polską Akademię Umiejętności. Nagroda wręczona została na Wawelu. W tym samy roku otrzymał również Medal św. Wojciecha. W 2016 roku został uhonorowany tytułem Człowiek Roku 2015 przez redakcję Dziennika Bałtyckiego. 27 kwietnia 2019 roku w rodzinnym mieście Szekspira, Stratfordzie nad Avonem, Profesor Jerzy Limon odebrał międzynarodową nagrodę Pragnell Shakespeare Awardza wybitne osiągnięcia w popularyzowaniu i rozwoju wiedzy na temat dzieł Williama Szekspira.
Srebro dla uczennic z SP 81 w Wojewódzkich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej
Przebudowa skrzyżowania ulic Barniewickiej i Seleny
Przebudowa skrzyżowania ulic Barniewickiej i Seleny
Gala Osowianki/Osowianina Roku 2022 w najbliższy piątek 25 listopada
51. spotkanie przy Osowskim Okrągłym Stole już dziś
Stowarzyszenie "Inne jest piękne" zaprasza na X Osowską Choinkę
Zapraszamy na WIECZÓR ZAWIERZENIA do parafii pw. Chrystusa Zbawiciela
Brązowy medal dla UKS Siódemka OSOWA Gdańsk na turnieju "Łączy nas Niepodległa"
"Kładka pieszo-rowerowa nad obwodnicą w Osowej to absolutny must have dla mieszkańców"
Dodatkowe pociągi na odcinku Gdynia Główna - Gdańsk Osowa - Gdynia Główna
Uczniowie klasy 1, Szkoły Podstawowej nr 33 gościli zajęciach studentów AWFiS
51. spotkanie przy Osowskim Okrągłym Stole już dziś
Stowarzyszenie "Inne jest piękne" zaprasza na X Osowską Choinkę
Zapraszamy na WIECZÓR ZAWIERZENIA do parafii pw. Chrystusa Zbawiciela
24.10.2022 - 50. spotkanie przy Osowskim Okrągłym Stole
Zaproszenie na Środę z Psychologią
Zaproszenie na Sobotnie Warsztaty Wokalne w kościele parafii Chrystusa Zbawiciela
Brązowy medal dla UKS Siódemka OSOWA Gdańsk na turnieju "Łączy nas Niepodległa"
Uczniowie klasy 1, Szkoły Podstawowej nr 33 gościli zajęciach studentów AWFiS
Świetna runda jesienna drużyny AP Grembocki!
Jubileuszowa koszulka z okazji 70 klubu Olimpia Osowa dla Rady Dzielnicy Osowa
Wspaniały sukces unihokeistów ze Szkoły Podstawowej nr 81 w Gdańsku Osowie
Uhonorowanie obchodów 70-lecia Olimpii na Sesji Rady Miasta Gdańska
Przebudowa skrzyżowania ulic Barniewickiej i Seleny
Przebudowa skrzyżowania ulic Barniewickiej i Seleny
"Kładka pieszo-rowerowa nad obwodnicą w Osowej to absolutny must have dla mieszkańców"
Dodatkowe pociągi na odcinku Gdynia Główna - Gdańsk Osowa - Gdynia Główna
Sukcesy ucznia Szkoły Podstawowej nr 81- Gustawa Trybka
Jest pozytywna decyzja GZDiZ w sprawie zmiany organizacji ruchu na ul. Dionizosa i Hermesa w Osowej
Kandydatki i kandydaci w Konkursie "Osowa - moja mała ojczyzna"
ZSO nr 2 bierze udział w akcji "Szkoły pełne Talentów"
Postęp prac przy budowie nowego budynku ZSO nr 2 przy ul. Wodnika i termomodernizacji SP 81
WIELKI MARATON CZYTELNICZY 2022/2023
Zgłoś kandydata do tytułu „Osowianin Roku 2022”
SCENY Z EGZEKUCJI na Scenie Malarnia
Weekend Muzeów - szereg atrakcji dla miłośników kultury
Wielka premierowa uczta w Teatrze Wybrzeże!
KOMENTARZE
brak komentarzy