Czarowny świat musicalu #2

2020-08-21 10:12:09

Musicalowe ciekawostki

Musicale teatralne

 1. Zakłada się, że musical Upiór w operze obejrzało do tej pory ok. 80 mln ludzi na świecie.
 2. Musical Chicago został oparty o sztukę napisaną przez reporterkę sądową Chicago Tribune, Maurine Dallas Watkins, która zajmowała się sprawami kobiet oskarżonych o morderstwo. Co ciekawe, obie sprawy, które stanowiły inspirację do sztuki i musicalu, zakończyły się uniewinnieniem podejrzanych.
 3. Naga scena z musicalu Hair w czasach premiery musicalu była tak kontrowersyjna, że niektóre kraje ją cenzurowały.
 4. Na pomysł musicalu Koty Andrew Lloyd Webber wpadł w samolocie, czytając Old Possum's Book of Practical Cats T. S. Eliota.
 5. Do oryginalnej obsady Metra faktycznie zatrudniono amatorów, m.in. Edytę Górniak (uczennicę technikum pszczelarskiego) oraz Roberta Janowskiego (weterynarza).

Musicale filmowe

 1. Filmowa Mamma Mia w materiałach promocyjnych używa tego samego fontu co zespół Nirvana (Onyx).
 2. Ekipa i obsada zaangażowana  w projekt La La Land miała zadawane prace domowe, które polegały, m.in. na  oglądaniu filmów Deszczowa piosenka, Parasolki z Cherbourga czy Osiem i pół.
 3. Filmowy Król Rozrywki , choć opowiada historię właściciela cyrku P. T. Barnuma, ma niewiele wspólnego ze sztuką teatralną.
 4. Piosenki do Deszczowej Piosenki powstały w oderwaniu od siebie, przed stworzeniem fabuły. Scenarzyści wspominali, że wiedzieli tylko, że ktoś będzie śpiewał i że będzie padał deszcz.
 5. Moulin Rouge! jest określany jako musical typu jukebox (szafa grająca), gdyż występuje w nim tylko jedna piosenka oryginalna, Come What May.

Teatry muzyczne

 1. Największa ulica Nowego Jorku, Broadway, w czasach osadnictwa holenderskiego była szlakiem handlowym. Jej pierwotna nazwa to brede weg.
 2. Najbardziej kasowym spektaklem Broadwayu jest Król Lew (ponad 1 mld $ przychodu).
 3. Tylko 4 teatry należące do Broadwayu znajdują się przy tej ulicy. Pozostałe 37 leża w obszarze pomiędzy 40. a 54. ulicą oraz pomiędzy 6. i 8. aleją.
 4. W teatrach na West Endzie panuje ubiór nieformalny. Co więcej, podczas spektaklu widzowie często jedzą popcorn bądź słodycze.
 5. Teatr muzyczny w Gdyni jest największym tego typu teatrem w Polsce. Na trzech scenach może zasiąść łącznie 1500 widzów.

 

Autor: Agnieszka Blachowska

Stowarzyszenie MAGNOLIA

https://magnoliastowarzyszenie.pl

fb @magnoliastowarzyszenie

 

Nasze Stowarzyszenie realizuje obecnie projekt Młodzi i Musical dofinansowany ze środków Miasta Gdańska, którego postępy można śledzić na naszej stronie i fanpage’u.

 

Źródła

 1. „La La Land” – Zaskakujące ciekawostki na temat filmu. Kto miał początkowo zagrać główne role?, https://www.wprost.pl/prime-time/10283490/la-la-land-zaskakujace-ciekawostki-na-temat-filmu-kto-mial-poczatkowo-zagrac-glowne-role.html?pr=10283488&pri=10#10-Damien-Chazelle-poszedl-na-calosc-w-kwestii-rezyserii
  10 ciekawostek na temat kultowego musicalu, https://www.empik.com/empikultura/10-ciekawostek-na-temat-kultowego-musicalu,18728,a
 2. 16 ciekawostek o Broadway, https://fajnepodroze.pl/broadway-ciekawostki/
 3. Karol Barzowski, Musical wszech czasów. Mija 65 lat od premiery "Deszczowej piosenki", https://kultura.onet.pl/film/wywiady-i-artykuly/musical-wszech-czasow-mija-65-lat-od-premiery-deszczowej-piosenki/rgfsc41
 4. Olga Łozińska, „Ale Musicale!” i „Więcej Niż Musical” – ukazały się dwie książki o tym gatunku, https://dzieje.pl/kultura-i-sztuka/ale-musicale-i-wiecej-niz-musical-ukazaly-sie-dwie-ksiazki-o-tym-gatunku
 5. Paulina Kozioł, „Metro” – kultowy musical polskiej sceny, https://kulturanacodzien.pl/2019/01/30/metro-kultowy-musical-polskiej-sceny/
 6. Upiór w operze - ciekawostki, https://www.teatrroma.pl/spektaklarch/upior-w-operze/ciekawostki/#accept

.

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas