Nowe przystanki kolejowe w Gdańsku

2021-01-01 14:35:52

Trwają prace nad uruchomienia nowych przystanków kolejowych na terenie miasta. Miatso wskazało  5 lokalizacji: Gdańsk Nowe Szkoty, Gdańsk Brzeźno, Gdańsk Zaspa Towarowa na linii 249, Gdańsk Osowa II (Północ) na linii 201 oraz Gdańsk Maszynowa na linii 234.

Odnosząc się do programu rządowego budowy/modernizacji przystanków kolejowych na lata 2020–2025, utworzonego z inicjatywy Prezydenta RP, władze Gdańska zaproponowały nową lokalizację pod roboczą nazwą Gdańsk Karczemki.

- Mamy nadzieję, że dzięki temu programowi w ciągu najbliższych lat pojawi się w Gdańsku nowa infrastruktura przystankowa wraz z węzłami przesiadkowymi - powiedział Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydent ds. inwestycji. - Zgłaszając uwagi do programu opieraliśmy się na potencjale rozwojowym obszarów położonych w sąsiedztwie linii kolejowych. Staraliśmy się również wsłuchiwać w postulaty mieszkańców, w tym radnych, jak na przykład w przypadku przystanku Gdańsk Karczemki. 

Obecnie trwają uzgodnienia i konsultacje dotyczące szczegółów powstawania przystanków. W ankiecie konsultacyjnej miasto wskazało na konieczność rozszerzenia podstawowego zakresu budowy peronów i zapewnienia infrastruktury towarzyszącej w tym: Park & Ride, Park & Kiss, Park & Bike. W przypadku Węzła Osowa II  również funkcji węzła przesiadkowego.

Rządowy program budowy/modernizacji przystanków kolejowych na lata 2020 – 2025 powstały z inicjatywy prezydenta RP i ogłoszony został w maju 2020 roku. Dotyczy budowy lub modernizacji 200 przystanków kolei w ramach walki z wykluczeniem komunikacyjnym części społeczeństwa. Kwota przeznaczona na realizację tego programu to 1 mld zł, jej dysponentem będzie PKP PLK SA.

 

źródło: UMG

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas