Strict Standards: Non-static method Configure::getInstance() should not be called statically in /home/mer7/domains/osowa.info/public_html/cake/bootstrap.php on line 38
Osowa.info - portal mieszkańców Osowej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sylwester w Teatrze Wybrzeże

2015-12-29 00:36:57

W wieczór sylwestrowy zaprezentujemy Państwu dwa znakomite tytuły - RAJ DLA OPORNYCH o godzinie 19.00 na Dużej Scenie oraz MURZYNA WARSZAWSKIEGO o godzinie 20.00 na Scenie Kameralnej. Po każdym spektaklu zapraszamy Państwa na noworoczny konkurs i lampkę wina.

Bilety na RAJ DLA OPORNYCH w cenie 120 zł normalny, 100 zł ulgowy, 80 zł galerie, bilety na MURZYNA WARSZAWSKIEGO w cenie: 100 zł normalny, 80 zł ulgowy.

O RAJU DLA OPORNYCH

Ulubieńcy publiczności Karol i Barbara (Mirosław Baka i Dorota Kolak) z SEKSU DLA OPORNYCH, kilka lat później. Tym razem uczą się rozkładać namiot i żyć na łonie natury. Zajmują się pojęciem szczęścia i wolności razem z siostrą Barbary (Aleksandra Konieczna), nową postacią w historii. Równie zabawną i wzruszającą. Jeśli SEKS DLA OPORNYCH był rodzajem terapii małżeńskiej, RAJ DLA OPORNYCH jest terapią życia.

„Mnóstwo w tym przedstawieniu zabawnych dialogów, ciętych ripost i sytuacji budzących śmiech. [...] RAJ DLA OPORNYCH to jednak nie tylko rozrywka. Są tu również poważniejsze obserwacje: Karol po wielu latach stracił pracę i z trudem wyobraża sobie przyszłość, syn pary bohaterów od młodzieńczego zagubienia uciekł w narkotyki, a oni sami mierzą się ze strachem przed starością. Aktorska uczta."

Jacek Wakar, magazyn Uroda Życia

Michele Riml
RAJ DLA OPORNYCH
Tłumaczenie: Małgorzata Semil
Reżyseria: Krystyna Janda
Polskie teksty piosenek: Jacek Cygan
Światło: Adam Czaplicki
Choreografia: Anna Iberszer
Scenografia i kostiumy: Magdalena Maciejewska
Asystent scenografa i kostiumologa: Joanna Kuś
Asystent reżysera i producent wykonawczy: Ewa Ratkowska
Asystent producenta wykonawczego: Agnieszka Różańska

W spektaklu występują: Dorota Kolak (Barbara), Mirosław Baka (Karol), Małgorzata Brajner (Diana).

Prapremiera: 6 czerwca na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże oraz 13 czerwca w Teatrze Polonia.
Czas: 2 godziny (jedna przerwa)

Przedstawienie powstało w koprodukcji z warszawskim Teatrem Polonia.

O MURZYNIE WARSZAWSKIM

Pierwsza powojenna inscenizacja popularnej w międzywojniu komedii Antoniego Słonimskiego, jednej z najbarwniejszych postaci polskiego życia artystycznego i intelektualnego. Opowiedziana tu historia rozgrywa się w środowisku inteligencji pochodzenia żydowskiego, w księgarni i mieszkaniu Konrada Hertmana vel Hertmańskiego, który choruje na polskość. Marzy o Polskich orderach, zabiega o względy polskiego high life'u, tworzy dzieło sławiące męskie rymy w BOGURODZICY, pragnie wydać córkę za urzędnika polskiego MSZ-u, a swą księgarnię przyozdabia pasami słuckimi. Splot tragikomicznych zdarzeń, w które autor wplątał rodzinę, pracowników i przyjaciół Hertmańskiego, prowadzi do pozornego uzdrowienia człowieka, który cały czas udawał kogoś kim nie był. Autor nie pozostawia jednak złudzeń, że ten chory na snobizm, cierpiący na kompleks gorszości czegokolwiek się nauczy - cała komedia jego życia z pewnością zacznie się od początku. Premiery tej, jak chciał sam autor, „komedii o snobizmie" wywoływały w latach dwudziestych skandale i gorące spory, w których autor był atakowany po równo przez anty - i filosemitów. Najtrafniej zamysł Słonimskiego ujął Jan Lechoń, stwierdzając w recenzji: „Hertmański to człowiek żarty przez namiętność, świadomy jej, ale niezdolny jej pokonać; to po prostu człowiek - wszystko jedno - Żyd, Francuz czy Polak". Wierzymy, że temperatura MURZYNA WARSZAWSKIEGO i dziś nie opadła i nadal celnie diagnozuje nasze zakompleksienie i syndrom aspiracyjny.

„MURZYNA WARSZAWSKIEGO - najnowszą premierę w Teatrze Wybrzeże - nie sposób zamknąć w ramach wakacyjnej rozrywki. To coś więcej niż tylko zreanimowana po latach zapomnienia komedia Antoniego Słonimskiego.[...] W ostatniej scenie Tyrański w przejmujący sposób unaocznił dramat człowieka, który zmarnował życie na udawaniu kogoś, kim nigdy nie był."

Katarzyna Fryc, Gazeta Wyborcza

Antoni Słonimski
MURZYN WARSZAWSKI
Reżyseria: Adam Orzechowski
Scenografia: Magdalena Gajewska
Muzyka: Marcin Mirowski
Inspicjent, sufler: Agnieszka Szczepaniak
Asystent reżysera: Piotr Witkowski

W spektaklu występują: Jarosław Tyrański (Konrad Hertmański), Marzena Nieczuja-Urbańska (Pola Hertmańska), Katarzyna Z. Michalska (Zaza Hertmańska), Piotr Witkowski (Mitek Hertmański), Michał Jaros (Perlman), Maciej Konopiński (Mariusz), Krzysztof Gordon (Marteline, Szwarcman, siostra zakonna), Joanna Kreft-Baka (Ciocia Sala, Szwarcmanowa, siostra zakonna).

Premiera: 17 lipca na Scenie Kameralnej oraz 18 lipca na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim
Czas: 2 godziny 15 minut (jedna przerwa)

 

Grzegorz Kwiatkowski Rzecznik prasowy TW

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas