Oliwa nie śpi! Święto książki

2016-04-22 09:42:14

23 kwietnia zapraszamy do informowania o Oliwskim Święcie Książki! J Oliwa nie śpi!
 

W programie:

 

11.00-18.00
Kiermasz Wydawnictw Tutejszych (ul. Opata J. Rybińskiego) Prezentacja wydawnictw z Trójmiasta i Pomorza
Wolna wymiana książek (ul. Opata J. Rybińskiego 25 i główne wejście do Parku) Bookcrossing dla mieszkańców
Katalońskie Walentynki Nawiązanie do obchodów święta książki w Katalonii, gdzie mężczyźni kupują paniom róże, a panie w zamian obdarowują ich książkami.
Literackie pranie (ul. Opata J. Rybińskiego i Park Oliwski) Prezentacja poezji autorstwa 60 poetów z Polski i zagranicy, zawieszonej pomiędzy drzewami

 

11.00-13.00
Opowieść o Oliwce (Świetlica w Rybnym, ul. Opata J. Rybińskiego 25) – warsztaty literacko-artystyczne dla dzieci 6-9 lat. Prowadzenie Kinga Willim, Grono Literackie Zielony Kot

 

11.30
Spotkanie z autorem: Martą Borkowską (stoisko nr 12, Wydawnictwo Ekwita) Możliwość rozmowy i zdobycia autografu autorki książki dla młodzieży pt. Dziewczynka-Stonka i inwazja martwiaków.

 

12.00-13.00 
Skarby Oliwian (Galeria Sztuki Warzywniak, ul. Opata J. Rybińskiego 25) – podsumowanie pierwszej edycji projektu.

 

13.00-15.00
Akcja literacka BEZ CENZURY (Park Oliwski) - kilkudziesięciu literatów z Trójmiasta i regionu będzie tworzyć prozę i poezję, klęcząc przy długiej wstędze papieru
Happening PISAĆ KAŻDY MOŻE Obok literatów, na osobnej wstędze przechodnie napiszą własne utwory 

 

15.00
Spotkanie z autorem: Sylwią Pangsy-Kania (stoisko nr 12, Wydawnictwo Ekwita) Możliwość rozmowy i zdobycia autografu autorki książek dla dzieci pt. Księżniczka Polinka, Dla dzieci i od dzieci, Bajki pełne dobra i miłości.

 

15.30-19.00
Błyskawiczny Konkurs Literacki A4 – finał (Pałac Opatów) Spotkanie otwarte dla publiczności. Teksty na żywo będzie oceniać jury w składzie: Paweł Huelle, Wojciech Boros, Andrzej Fac.

 

17.00-19.00
Pamiętniki nieprawdziwe (Świetlica w Rybnym, ul. Opata J. Rybińskiego 25) - warsztaty z kreatywnego pisania dla dorosłych. Prowadzenie Kinga Willim, Grono Literackie Zielony Kot 

 

O P I S Y  W Y D A R Z E Ń  

 

Kiermasz Wydawnictw Tutejszych Dwadzieścia oficyn wydawniczych z Trójmiasta i regionu zaprezentuje swe nowości oraz archiwalia w namiotach ustawionych wzdłuż ul. Opata J. Rybińskiego. Książki będą oferowane w atrakcyjnych, promocyjnych cenach.

 

Wolna wymiana książek Bez ograniczeń, bez limitów wagowych, wszystkie gatunki, rodzaje - to jest właśnie bookcrossing, czyli wymiana przeczytanych, niepotrzebnych książek. Gorąco zachęcamy do porządków w domowych biblioteczkach.

 

Książki będzie można wymieniać w dwóch miejscach: przed głównym wejściem do Parku Oliwskiego oraz przy ul. Opata J. Rybińskiego 25.

 

Literackie pranie Wiersze kilkudziesięciu poetów z Polski i zagranicy będą powiewać na wietrze, zawieszone na białych kartkach niczym poetyckie pranie, pomiędzy lipami wzdłuż głównej arterii Oliwy. Gwarantujemy niezwykły spacer z poezją…

 

Warsztaty literackie

Opowieść o Oliwce. Zadaniem uczestników będzie stworzenie i zilustrowanie bajki o Oliwce. Z pomocą pisarzy dzieci wymyślą, kim ona będzie, jak będzie wyglądała i co jej się przydarzy. Bajka będzie udostępniona na stronie internetowej Fundacji.

 

Pamiętniki nieprawdziwe. Zadaniem uczestników będzie stworzenie bohatera literackiego i wymyślenie wydarzeń z jego życia. W efekcie powstaną oryginalne, choć nieprawdziwe pamiętniki.

 

Oba warsztaty poprowadzi Kinga Willim – elblążanka związana ze Świeciem. Pisze wiersze i prozę, fotografuje. Od 2011 roku organizuje w Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu Jesień Poetycką, a także prowadzi Grono Literackie Zielony Kot. Poezją zadebiutowała w „Pudełku z Wierszami” (Jesień Poetycka 2003), potem jej utwory ukazały się w „Wierszpudle” (Jesień Poetycka 2011) oraz publikacji zbiorowej “Święta Zielonego Kota”.

 

Skarby Oliwian Poruszające biografie oliwskich mieszkańców, wspomnienia o tym, czym żyli kilkadziesiąt lat temu, mało znane wątki z najnowszej historii dzielnicy – przez blisko dwa miesiące oliwianie przynosili do Fundacji swoje skarby, które zostały uwiecznione w albumie. Zapraszamy na promocję książki połączone ze spotkaniem z właścicielami skarbów.

 

Bez Cenzury/Pisać każdy może Treść dowolna, forma nienarzucona, objętość według uznania – jednym słowem, bez cenzury. Tak właśnie będą pisać poeci i prozaicy. Klęcząc, leżąc i kucając uwiecznią swoją twórczość na długiej wstędze papieru leżącej na alejce w Parku Oliwskim.

 

Uwaga! To zabawa nie tylko dla zawodowców! Tym razem zapraszamy również parkowych spacerowiczów. Będzie papier, pisaki i – miejmy nadzieję – pisarska wena.

 

Błyskawiczny Konkurs Literacki A4 Wystarczy przyjść i odczytać publicznie krótki tekst własnego autorstwa - fragment opowiadania, wpis z bloga, status z FB. Nie ma ograniczeń.

 

Jurorzy: Paweł Huelle, Wojciech Boros i Andrzej Fac będą oceniać na żywo konkursowe utwory, a następnie wydadzą werdykt. Na autorów najlepszych tekstów czekają nagrody rzeczowe i publikacja w kwartalniku artystycznym „Bliza”. 

 

Więcej na stronie www.wspolnotagdanska.pl

Natalia Filipionek-Rybińska

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas