Strict Standards: Redefining already defined constructor for class Object in /home/mer7/domains/osowa.info/public_html/cake/libs/object.php on line 54

Strict Standards: Non-static method Configure::getInstance() should not be called statically in /home/mer7/domains/osowa.info/public_html/cake/bootstrap.php on line 38
Osowa.info - portal mieszkańców Osowej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z ŻYCIA CHÓRU ORSZULIKA

2016-07-19 11:45:05

            Minęła  wiosna i rozpoczęło się lato i wakacje. Również Chór  Orszulika rozpoczął swoją przerwę wakacyjną, a swoją wiosenną działalność zakończył podsumowaniem w czasie wspólnego grillowania.   Z kronikarskiego obowiązku warto  odnotować to co się działo w Chórze i Parafii .

 

            Przede wszystkim należy odnotować fakt wzbogacenia się naszej Parafii   organy - instrument, który jest jak najbardziej związany z Kościołem, ze świątyniami,  za które należą się naszemu Proboszczowi  serdeczne podziękowania.  Podkreślić należy, że instrument ten, pięknie wpisuje się w architekturę naszej świątyni, a przede wszystkim posiada dużą wartość muzyczną, gdyż w krótkim czasie zaprezentował swoje walory w trakcie koncertów  wykonanych przez artystów zaproszonych przez ks. Proboszcza. 

 

            Mnie osobiście najbardziej podobał się Koncert „In memoriam” /poświęcony pamięci zmarłego Arcybiskupa T. Gocłowskiego/ w wykonaniu prof. Romana Peruckiego  oraz Wielkanocny koncert organowy  inaugurujący służbę organów, wykonany w Poniedziałek Wielkanocny prze panią Hannę Dys, pedagoga Szkoły Muzycznej II stopnia  w Gdańsku i Akademii Muzycznej. Obydwa koncerty zawierały najsłynniejsze dzieła muzyki organowej i zaprezentowały możliwości tego instrumentu.

 

            Organy stały się także dla naszego Chóru okolicznością umożliwiającą dobór repertuaru z ich wykorzystaniem.  Z chwilą rozpoczęcia montażu organów Chór przystąpił do ćwiczeń związanych z przygotowaniem dzieła G.F Heandla  „ALLELUJA” /wyjątek z oratorium Mesjasz/. Wykonanie nastąpiło w niedzielę 8 maja w czasie  mszy św. o godz.13.30. Składane gratulację i życzenia po mszy, pozwalają sądzić, że wykonanie było dobre i wszyscy słuchacze,  a także my, wykonawcy, mogliśmy się         z tego cieszyć. Dodać należy, że perfekcyjny akompaniament prof. Andrzeja Nanowskiego był także  znaczącym elementem tego wykonania.  Wiele osób, fanów naszego zespołu, zauważyło,  że Chór prezentuje coraz lepszy poziom wykonania swojego repertuaru dzięki wytężonej pracy członków oraz ćwiczeń prowadzonych przez panią Dyrygent Magdalenę Nanowska. Również jej zaangażowanie, poprzez umieszczanie w repertuarze utworów z jej profesjonalnym solowym śpiewem z towarzyszeniem chóru, stanowi z pewnością dodatkowy asumpt atrakcyjności naszego repertuaru. Było to zauważalne w czasie naszego śpiewu podczas ostatnich naszych występów w czasie mszy św. w parafii, a także w trakcie zorganizowanych przez nasze Stowarzyszenie uroczystości z okazji 120-lecia urodzin naszego Patrona Józefa Orszulika oraz poświęcenia nowego pomnika nagrobnego tego kompozytora.

 

            Na zakończenie warto odnotować, że oprócz koncertów organowych, miał miejsce w naszej Parafii koncert czysto chóralny, a mianowicie wystąpił chór męski  Kairos z Lublina. Oczywiście chór męski brzmi inaczej jak chór mieszany,                          a najprostszym porównaniem jest stwierdzenie, że chór męski to orkiestra dęta,           a mieszany to symfoniczna. Muszę przyznać, że z wielką radością i zadowoleniem wysłuchałem tego koncertu, a to z racji jego bardzo ciekawego brzmienia  oraz  prezentowanego programu.  Były to utwory kościołów wschodnich oraz wschodnia muzyka ludowa – wszystko śpiewane acapella. Zespół ten pochodzi z Lublina a jego członkami są ludzie – emigranci różnych narodów /Ormian, Gruzinów, Greków  i inni /, którzy w ten sposób kultywują swoją religijną i narodową kulturę. Dyrygent zespołu na zakończenie podziękował za duże brawa i wyraził opinię, że nie spodziewał się takiej frekwencji na ich koncercie w dzielnicy leżącej na obrzeżach Gdańska. Myślę, że  ten komplement dla publiczności, wynikał z dużej frekwencji i braw, a także                   z pewnością chociaż częściowo wypracowany jest w parafii  przez zespoły w niej istniejące oraz częste w „Zbawicielu” koncerty.

 

            Bardzo dobrze, że jesteśmy społeczeństwem szanującym kulturę, że jesteśmy zainteresowani muzyką ormiańską, gruzińską, cerkiewną czy np. gospel, ale warto się zastanowić, czy nie za mało  poświęcamy uwagi polskiej muzyce wokalnej, której piękno, a zwłaszcza szeroki wachlarz utworów jest mało znany szerszej publiczności. Przedstawiając powyższe zapraszam wszystkich chętnych do śpiewania w naszym Chórze oraz na nasze koncerty i występy. Jak zwykle podaję kontakt do mnie,                     Tel; 501 525 500 i informuję, że już w sierpniu zaczniemy nasze próby.

 

                                                           Pozdrawia i zaprasza Prezes Chóru 

Konrad Hoga

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas