Strict Standards: Redefining already defined constructor for class Object in /home/mer7/domains/osowa.info/public_html/cake/libs/object.php on line 54

Strict Standards: Non-static method Configure::getInstance() should not be called statically in /home/mer7/domains/osowa.info/public_html/cake/bootstrap.php on line 38
Osowa.info - portal mieszkańców Osowej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Twierdza Wisłoujście szykuje się do bitwy

2016-07-19 11:50:44

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska w tym roku wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i sugestiom widzów Bitwy Morskiej z lat poprzednich. Po raz pierwszy całe wydarzenie trwać będzie przez dwa weekendy (6 i 13 sierpnia) podczas Jarmarku Dominikańskiego.

W pierwszy weekend sierpnia pod hasłem: „Twierdza Wisłoujście szykuje się do bitwy – Zobacz jak wyglądał XVII wiek w Gdańsku” będziemy mogli przenieść się do Wisłoujścia sprzed 300 lat. Dzięki grupom rekonstrukcyjnym z Polski i zagranicy (ponad 150 osób) zobaczymy muszkieterów, pikinierów, ćwiczenia oddziałów piechoty i artylerii, będziemy mogli potargować się przy straganach rzemieślniczych, spróbować sił w dawnym rzemiośle, odwiedzić kwaterę dowódcy Twierdzy, przymierzyć dawne elementy wyposażenia żołnierzy i posłuchać ciekawostek o epoce.

„Pragniemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych widzów. Często nas pytano o możliwość zwiedzenia twierdzy po inscenizacji, by zobaczyć z bliska jak wyglądało życie w tym miejscu.” – mówi Maciej Flis, event manager działu marketingu MHMG. „Kluczowym wydarzeniem historycznym, które będziemy chcieli przedstawić w trakcie obu spotkań będzie bitwa, która miała miejsce pod latarnią Twierdzy Wisłoujście w 1628 roku. Chcemy rozwinąć ten pomysł w przyszłych latach do kilkudniowego festiwalu który będzie odbywać się regularnie.”

Przewodnicy Twierdzy Wisłoujście tego dnia wprowadzą Widzów w wydarzenia, które miały tu miejsce w pierwszej połowie XVII wieku. Usłyszymy o przemianach w sztuce obronnej twierdz na przełomie XVI i XVII stulecia, wizycie króla Zygmunta III Wazy, dziejach floty polskiej stacjonującej pod Twierdzą, Bitwie pod Oliwą 1627 roku i szwedzkim kontrataku na polską flotę w 1628 roku. Na placu przed fortem Twierdzy na zwiedzających będą czekały punkty gastronomiczne, kuchnia polowa, foodtrucki oraz strefa rekreacyjna, gdzie przy kawie będzie można usiąść przy stoliku lub leżakach i odpocząć w cieniu drzew.

Wielkim finałem tegorocznej Bitwy Morskiej będzie widowisko BITWA MORSKA – TAJEMNICE TWIERDZY WISŁOUJŚCIE. Dnia 13 sierpnia 2016 r. o godzinie 21:30 „Bitwa Morska” przedstawiona będzie w odmiennej formule od poprzednich edycji. Wydarzenie ma mieć atrakcyjną oprawę – o historii tego wyjątkowego miejsca mają opowiedzieć lasery, pirotechnika, video mapping 3D. Elementem oprawy będą, zgodnie z tradycją, także ekipy rekonstruktorów XVII w. i XIX w. oraz pływający okręt. 

„Wydarzenie adresowane jest do wszystkich, którzy chcieli by dowiedzieć w atrakcyjny i przyjazny sposób czegoś więcej o historii Twierdzy Wisłoujście, ujścia Wisły w tym dzielnicy Nowy Port i Westerplatte. Widowisko kierujemy także do tych z Państwa, którzy od Muzeum Historycznego Miasta Gdańska oczekują więcej niż organizowanie tradycyjnych wystaw, o czym świadczy dobór narzędzi przekazu oraz pora spektaklu. Nigdy do tej pory nie zdecydowaliśmy na organizację tak dużego wydarzenia w nocy. Tym razem podejmujemy to wyzwanie. Pierwsza, tegoroczna odsłona Kina pod Wartownią nr 1 na Westerplatte pokazała, że w opinii gdańszczan te formy przekazywania wiedzy to równie ważny kierunek naszych działań. Reaktywacja „Bitwy Morskiej” wpisuje się w nową misję i wizję naszej Instytucji. Chcemy być ulubionym Muzeum gdańszczan. Twierdza, jako nadal skrywająca wiele tajemnic wizytówka turystyczna naszego miasta nadaje się do tego celu wyśmienicie. Mamy nadzieję, że wybór środków przekazu i nocnej pory spotęguje ilość emocji i wrażeń wśród licznie zebranej widowni.” – mówi Michał Pietrzak, kierownik Działu Marketingu MHMG.

Scena dla widowni, wzorem zeszłych lat, zlokalizowana będzie na placu przy ul. Starowiślnej w Nowym Porcie, a więc naprzeciwko Twierdzy Wisłoujście. Widowisko przewidziane jest na ok. 40 minut. Spektakl jest bezpłatny. Więcej szczegółów dotyczących Bitwy Morskiej ukaże się na www.mhmg.pl oraz facebookowym profilu @muzeumhistorycznegdansk.

„Twierdza Wisłoujście szykuje się do bitwy – Zobacz jak wyglądał XVII wiek w Gdańsku”

6 sierpnia (sobota), 2016 rok, godz.  10:00-18:00

Twierdza Wisłoujście, Fort Carre

Ul. Stara Twierdza 1

 

Zwiedzanie obiektu odbywa się z przewodnikiem, czas zwiedzania: 1,5-2 godz.

 

Ceny biletów: Normalny: 12.00 zł; Ulgowy: 6.00 zł; Rodzinny: 25.00 zł; Normalny grupowy: 11.00 zł; Ulgowy grupowy: 5.00 zł

Uwaga! Dostępne tego dnia miejsca parkingowe znajdować się będą przy przystani promu oraz tramwaju wodnego. - Mapka

 

BITWA MORSKA – TAJEMNICE TWIERDZY WISŁOUJŚCIE

13 sierpnia (sobota), 2016 rok, Godz. 21:30

Twierdza Wisłoujście, nabrzeże od strony Nowego Portu ul. Starowiślna.

Wstęp wolny

Mapka

dr Andrzej Gierszewski MHMG

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas