Festiwal Grzegorza Ciechowskiego po raz piętnasty

2016-08-24 13:58:00

Już po raz piętnasty odbędzie się w Tczewie jedyny festiwal w Polsce poświęcony w całości twórczości lidera Republiki. Po raz jedenasty jego najważniejszą częścią będzie Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego. Dziewięciu artystów rozpocznie konkursowe zmagania w piątek 26 sierpnia o godz. 18.00 na dziedzińcu Fabryki Sztuk przy ul. 30 stycznia 4.

 

Festiwal od 2002 roku organizuje w Tczewie Józef Golicki – kolega artysty z czasów szkolnych. Po raz dziewiąty Festiwal odbywa się z nagrodą i pod patronatem Prezydenta Miasta Gdańska, ponieważ Gdańsk wspiera najbardziej wartościowe przedsięwzięcia kulturalne w naszym regionie, a Miasto Tczew jest członkiem stowarzyszenia Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Publiczność Festiwalu zapozna się z najróżniejszymi interpretacjami twórczości frontmana Republiki w jego rodzinnym mieście. Uczestnikami konkursu są w większości artyści z niemałym doświadczeniem muzycznym i znaczącymi sukcesami artystycznymi. Prezentują odmienne gatunki i style od muzyki klasycznej po różne odmiany rocka. Wykonawcy grający na co dzień rock alternatywny, fusion, jazz czy funk zaaranżowali na własny sposób utwory Grzegorza Ciechowskiego.

 

Lista artystów i utworów, które zostaną wykonane podczas XI Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego:

 1. Karolina Micor – My lunatycy, Raz na milion lat
 2. Jona Ardyn – Niekochani, Odchodząc
 3. MOA – Tu jestem w niebie, Telefony
 4. Patrycja i Michał – Ani ja, ani ty; Stojąc w kolejce
 5. Jamertal – Obcy astronom, Śmierć w bikini
 6. Lena Romul / Marti Brown – Tatuuj mnie, Dziewczyna szamana
 7. The Moon – Śmierć w bikini, Sexy doll
 8. Les Bigos – Halucynacje, Odchodząc
 9. Fonetyka – Jesteśmy biedni, Kropla

 

W XI Ogólnopolskim Konkursie Piosenek Grzegorza Ciechowskiego przyznane zostaną następujące nagrody:

 1. Grand Prix (6000 zł) – Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego
 2. I Miejsce (5000 zł) – Nagroda Prezydenta Miasta Tczewa
 3. Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Gdańska (3000 zł)
 4. Nagroda Specjalna Starosty Tczewskiego (2000 zł)
 5. Nagroda Specjalna Stowarzyszenia „Porozumienie na Plus” (1500 zł)
 6. Nagroda Wojciecha Galińskiego i Adama Przybyłowskiego, kolegów Grzegorza Ciechowskiego z zespołu „Juwentus” (1500 zł)
 7. Nagroda Fanklubu „Republika Marzeń” – występ podczas Dnia Białej Flagi 2017 w Toruniu, płatny do 1000 zł oraz umieszczenie nagrania na składance CD " Dzień Białej Flagi 2017" wydanej przez Polską Wytwórnię Muzyczną RKDF.

 

Dzień przed koncertem, w czwartek 25 sierpnia o godzinie 17:30 odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tczewie promocja książki „Republika nieustanne tango” z udziałem jej autora Leszka Gnoińskiego. Będzie to prawdopodobnie pierwsza publiczna prezentacja tej publikacji.

 

W piątek o godz. 16:30 rozpoczną się uliczne zdarzenia artystyczne „Wielki hipnotyzer”. Spod „ciechowskiej” lokomotywy pomalowanej w czarno-białe pasy przy dworcu PKP w Tczewie wyruszą motocykliści i rowerzyści. Te spontaniczne działania mają zaciekawić i zainteresować tczewian i przyjezdnych oraz przyczynić się do bliższego poznania Grzegorza Ciechowskiego i jego twórczości. Członkowie tych grup będą w happeningach wykorzystywać kolory czarny i biały charakterystyczne dla „Republiki”. Grupa ciężkich motocykli „Tornado” i członkowie Tczewskiej Inicjatywy Rowerowej odwiedzają miejsca związane z obecnością Grzegorza Ciechowskiego. Psy z tczewskiego schroniska przystrojone w czarno-białe obroże i krawaty, w towarzystwie opiekunów odbędą spacer przyjaźni ulicami miasta.

 

O godzinie 17:00 uczestnicy przejazdu rowerowego, motocyklowego i spaceru przyjaźni spotkają się na skwerze Kopernika. Tam przewidziano spotkanie z dziennikarzami, fotoreporterami. Tam również pojawi się i zagra utwory Grzegorza Ciechowskiego grupa „Primavera”, 13 osobowy zespół skrzypaczek i wiolonczelistek.

 

O godz. 18:00 zostanie otwarta na dziedzińcu Fabryki Sztuk wystawa „Śladami pamięci Grzegorza Ciechowskiego i Republiki w obiektywie Patrycji Koteckiej”. O tej samej porze na scenie plenerowej ustawionej również na dziedzińcu Fabryki Sztuk rozpocznie się XI Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego. W koncercie weźmie udział 9 artystów zakwalifikowanych do finału konkursu przez profesjonalne jury. Wszyscy wykonawcy będą walczyć o 7 nagród pieniężnych. Artyści wykonają po 2 utwory z repertuaru Grzegorza Ciechowskiego we własnym opracowaniu. Konkursowi towarzyszyć będzie specjalny projekt muzyczny i happening muzyczny „Wielki hipnotyzer”. W projekcie wezmą udział zespoły, muzycy i wokaliści w większości związani z Tczewem i Festiwalem Grzegorza Ciechowskiego: Harcerska Orkiestra Dęta (orkiestra reprezentacyjna ZHP), chórzyści z różnych tczewskich chórów, zespół festiwalowy pod kierunkiem Adama Wendta, zespół skrzypaczek Krystyny Czocher „Primavera”, laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego Małgorzata Kornas i Michał Sarnowski, zaproszeni artyści Damian Ukeje i Ralph Kaminski oraz Marian Sarnowski. W happeningu wezmą udział również inni tczewscy muzycy, wokaliści i część uczestników XI Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego, którzy wspólnie wykonają utwór Grzegorza Ciechowskiego „Nie pytaj o Polskę”.

 

Więcej informacji o In Memoriam XV Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego na www.festiwalciechowskiego.pl

źródło: UMG

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas