Strict Standards: Non-static method Configure::getInstance() should not be called statically in /home/mer7/domains/osowa.info/public_html/cake/bootstrap.php on line 38
Osowa.info - portal mieszkańców Osowej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wykłady „Miasta, mity, mistyfikacje” w IKM

2016-10-09 22:36:54

To już trzecia edycja cyklu wykładów „Miasta, mity, mistyfikacje. O toposemiotyce przestrzeni miejskich”, których kuratorem jest Hubert Bilewicz. Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na kolejny rok z fascynującymi miastami: Sajgonem, Helsinkami, Paryżem czy Nowym Orleanem. Pierwsze spotkanie będzie nietypowe. 12 października o godz. 19.00 Małgorzata Cackowska opowie o reprezentacji miast i ich opisie w książkach dla dzieci. Wstęp wolny!

 

- Książki dla dzieci są nie tylko źródłem wiedzy o świecie, ale także często pierwszym obszarem zetknięcia się ze sztuką, reprezentacją czy konwencją artystyczną. W czasie wykładu pokażę polskie i zagraniczne książki, których bohaterami są istniejące i zmyślone miasta. Bogactwo sposobów ich obrazowania oraz inwencja twórców opisujących przestrzenie architektoniczne stanie się punktem wyjścia do refleksji, o tym jak mogą oddziaływać na dziecięce sposoby odczytywania tych obrazów – mówi dr Małgorzata Cackowska z Uniwersytetu Gdańskiego.

 

Miasta, mity, mistyfikacje to cykl comiesięcznych wykładów, których bohaterami są miasta rozumiane nie tylko jako twory przestrzenne i struktury urbanistyczno-architektoniczne, lecz również jako obszary nawarstwień kulturowych, palimpsestowych historii i społecznych interakcji. Miasta jako kreacje ideologiczne i symboliczne miejsca; miasta obrosłe mitami i miasta uwikłane w historię.

 

Miasta, mity, mistyfkacje. O toposemiotyce przestrzeni miejskich

 

12.10, godz. 19.00, Reprezentacje miast i ich zapis architektoniczny w książkach dla dzieci, dr Małgorzata Cackowska (Uniwersytet Gdański)

Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej ul. Długi Targ 39/40

Wstęp wolny!

 

Harmonogram wykładów

16.11, Amsterdam, dr Jacek Friedrich (Uniwersytet Gdański, Muzeum Miasta Gdyni)

7.12, Saigon (...) I'm still only in Saigon, dr Łukasz Mikołaj Sadowski (Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi)

18.01, Helsinki, dr Jacek Friedrich (Uniwersytet Gdański, Muzeum Miasta Gdyni)

22.02, Paryż miasto sztuki: mit, zwycięstwo i upadek. Perspektywa Józefa Czapskiego, dr Zbigniew Mańkowski (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku)

29.03, Petersburg i powstanie nowoczesności. Od Dostojewskiego do Brodskiego, dr Zbigniew Mańkowski (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku)

19.04, Mokre miasto Hamburg, dr Monika Zawadzka (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku)

31.05, Przeminęło z wiatrem? O architekturze miast południa USA. Nowy Orlean, Natchez, Atlanta, Miami, dr Łukasz Mikołaj Sadowski (Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi)  

żródło: Marta Bednarska -IKM

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas