Sprawozdanie z XXIII sesji

2017-01-16 19:10:30

Pierwsza w 2017 roku sesja Rady Dzielnicy Osowa poświęcona została dyskusji na temat sposobu wydatkowania środków budżetowych dzielnicy, planom Rady na ożywienie „zawieszonego” tematu utworzenia domu sąsiedzkiego na dworcu kolejowym, jak również powołania Młodzieżowej Rady Dzielnicy Osowa i organizacji konkursu na projekt logotypu Rady Dzielnicy.

 

Od połowy stycznia na stronach Rady (www oraz na Facebooku) dostępna jest otwarta ankieta dotycząca konsultacji budżetu dzielnicy na rok 2017. W ankiecie prosimy Państwa o ocenę projektów finansowanych przez Radę w ostatnich dwóch latach, jak również o wskazywania swoich propozycji wydatków na bieżący rok budżetowy. Ankieta będzie dostępna do 15 lutego, a jej wyniki zostaną omówione przez Radę podczas najbliższej sesji w dniu 23 lutego. Na marzec zaplanowano z kolei głosowanie nad budżetem. Ankieta będzie również dostępna w formie papierowej w celu zwiększenia zasięgu konsultacji o osoby nie mające dostępu do komputera.

 

Rada ustaliła ponadto, że wszystkie wnioski o dofinansowanie pochodzące od instytucji i organizacji osowskich będą wymagały szczegółowego określenia sposobu wydatkowania środków na konkretne cele. Wymagane będzie również przedstawienie sprawozdania końcowego podsumowującego prawidłowość rozdysponowania środków budżetowych.

 

Kolejny istotny temat omawiany podczas styczniowego posiedzenia Rady Dzielnicy Osowa to kwestia utworzenia domu sąsiedzkiego na dworu kolejowym przy ul. Barniewickiej. W kwietniu ubiegłego roku zapowiedziano, że projekt ten ma zostać zrealizowany w ciągu kilkunastu miesięcy. Niestety ze względu na przedłużające się negocjacje pomiędzy Gdańskiem a PKP na temat przejęcie budynku przez miasto, sprawa w zasadzie nie ruszyła do przodu. Jednocześnie Rada Dzielnicy od dłuższego czasu dąży do zagospodarowania – na cele budowy placówki społeczno-kulturalnej – działki miejskiej znajdującej się przy ul. Jednorożca. W związku z brakiem postępów w temacie utworzenia domu sąsiedzkiego na dworu, Rada uznała, że będzie w najbliższych miesiącach zabiegać o zmianę priorytetów miasta w tej kwestii i skupienie wysiłków organizacyjnych na budowie biblioteki publicznej przy ul. Jednorożca. O ogromnej potrzebie istnienia takiej placówki oraz trafności lokalizacji świadczy duża popularność niedawno uruchomionej Biblioteczki Osowskiej znajdującej się w sąsiedztwie wspomnianej działki.

 

Podczas dyskutowana była również inicjatywa powołania Młodzieżowej Rady Dzielnicy Osowa – nieformalnego ciała konsultacyjnego Rady Dzielnicy. Organ ten – na wzór Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska – miałby być złożony z uczniów osowskich szkół i współpracować z Radą Dzielnicy, organizacjami pozarządowymi oraz innymi instytucjami w Osowej w sprawach dotyczących dzieci i młodzieży. Inicjatorem przedsięwzięcia jest radny Jan Perucki, który w przeszłości zasiadał w gronie Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska.

 

Po raz kolejny radni zauważyli ponadto potrzebę stworzenia znaku graficznego identyfikującego Radę Dzielnicy Osowa. Podobne logotypy zostały w ostatnich latach stworzone w innych dzielnicach, a jego brak w Osowej rodzi wiele problemów związanych z promocją Rady przy okazji różnych przedsięwzięć społecznych i kulturalnych. Uzgodniono, że wyłonienie propozycji takiego logotypu nastąpi w procedurze konkursowej. O współpracę w tej sprawie Rada zwróci się do osowskich szkół oraz organizacji pozarządowych. Temat koordynuje radne Beata Pawlik, Przewodnicząca Komisji Kultury i Spraw Społecznych w Radzie Dzielnicy Osowa.

Karol Ważny

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZ



kod: unas