Wchodzą nowe zasady segregowania odpadów w Polsce. W Gdańsku od kwietnia 2018 r.

2017-07-05 09:13:47


Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska, od 1 lipca br. będzie obowiązywać w Polsce nowy system segregowania odpadów komunalnych, jednolity dla całego kraju. Niemniej, nowe przepisy dopuszczają dla samorządów okresy przejściowe. Z takiego rozwiązania skorzysta m.in. Gdańsk, który nowe zasady wprowadzi od kwietnia przyszłego roku. Do tego czasu należy stosować w praktyce dotychczasowy podział obowiązkowej segregacji na odpady suche, mokre i szkło.
 
Nowy system, jednakowy dla wszystkich samorządów, ma przełożyć się m.in. większe poziomy odzysku surowców wtórnych w Polsce i sukcesywne obniżanie ilości odpadów składowanych. Precyzują to przepisy unijne, które nakładają na nasz kraj obowiązek osiągnięcia w 2020 roku pułapu 50% odzysku, a obecnie ten próg to 20%. - Trwają przygotowania do przyszłorocznej zmiany. To bardzo poważne wyzwanie organizacyjnie, finansowo, logistycznie, a także komunikacyjnie, ponieważ wszystkich mieszkańców o zmianach chcemy jak najskuteczniej poinformować i ich do tego przygotować. Dlatego ten okres przejściowy jest cenny, aby móc popracować nad nowym systemem i stopniowo edukować gdańszczan - wyjaśnia Sławomir Kiszkurno, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
 
Aktualnie mieszkańcy stosują obowiązkowy podział na trzy frakcje, a docelowo będzie ich pięć, gdy dojdzie segregowanie wszystkich surowców wtórnych. Obligatoryjnie od roku należy wydzielać w Gdańsku - oprócz odpadów suchych i mokrych - szkło, co przyniosło znaczną poprawę poziomu jego odzysku. Warto podkreślić, że wielu mieszkańców już dzieli swoje odpady na 5 frakcji, ponieważ korzystają z możliwości dobrowolnego segregowania makulatury oraz tworzyw sztucznych. W tym celu w miejscach publicznych, np. na osiedlach, dostępne są kolorowe pojemniki do tzw. selektywnej zbiórki. - Ta praca wykonana na poziomie domowych pojemników ma ogromną wartość ekologiczną i bardzo przyczynia się do realizacji unijnych wytycznych przez Gdańsk. Budujący jest fakt, że co roku te statystyki odzysku surowców są lepsze. To pokazuje, że świadomość mieszkańców rośnie, a odpowiedzialne postępowanie z odpadami powoli wchodzi nam w nawyk. Uczymy się jako społeczeństwo - zapewnia Michał Dzioba, prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku, który wydzielone przez mieszkańców surowce dzieli na podkategorie (np. osobno plastik typu PET niebieski, osobno zielony, osobno bezbarwny), a także przygotowuje do przekazania do specjalistycznych zakładów recyklingu.
 
Jesienią tego roku Miasto Gdańsk planuje rozpocząć długoterminową kampanię informacyjno-edukacyjną, która będzie przybliżać szczegóły nowego systemu i zasady postępowania z odpadami.
 
W załączeniu rozporządzanie Ministra Środowiska, które wprowadza nowy system segregowania odpadów komunalnych.

 

URZĄD MIEJSKI W GDAŃSKU
Kancelaria Prezydenta

Referat Prasowy

Michał Piotrowski
Inspektor
Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
tel.: 58-323-63-04, +48 695-890-440
fax: 58-302-38-29
e-mail: michal.piotrowski@gdansk.gda.pl
www.gdansk.pl

.

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas