Resztkowe i bio, czyli nowe oznakowanie pojemników do segregacji odpadów

2017-10-20 10:39:33

25 października (środa) 2017 r. rozpocznie się wymiana naklejek na blisko 50 tysiącach pojemników przeznaczonych do segregacji odpadów komunalnych. Zmiany związane są z poszerzonym, ogólnopolskim systemem segregacji odpadów, który na terenie Gdańska wejdzie w życie 1 kwietnia 2018 r.

 

Obecnie odpady wrzucamy do trzech pojemników:  „suche”, „mokre” i „szkło”. Akcja związana z nowym oznakowaniem pojemników obejmie dwa rodzaje z nich.

 

- Czarny pojemnik przeznaczony na odpady „suche” zmieni oznaczenie na „resztkowe”, zaś brązowy pojemnik na „mokre” będzie opatrzony nazwą „bio” – tłumaczy Rafał Jaworski, kierownik Działu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni. - Nazwa zielonego pojemnika na „szkło” pozostanie bez zmian. Wymiana naklejek na pojemnikach na odpady, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, powinna zakończyć się do końca marca 2018 r.

 

Natomiast nowe pojemniki na surowce, które będę obowiązkowo segregowane od kwietnia pojawiać się będą na terenie miasta stopniowo już od 1 lutego 2018 r. W pierwszej kolejności będą dostarczane do altan wielolokalowych.  

 

- Zmiana związana z nowym oznaczeniem pojemników na odpady jest wyłącznie techniczna – podkreśla Rafał Jaworski. – Do 1 kwietnia 2018 r. segregujemy odpady według dotychczasowych zasad.

 

Od 1 kwietnia 2018 r. oprócz trzech wspomnianych frakcji (resztkowe, bio i szkło) będziemy segregować również papier (pojemnik niebieski) oraz metale i tworzywa  sztuczne (pojemnik żółty). W sumie będzie więc pięć frakcji. Miasto Gdańsk prowadzi szeroko zakrojoną kampanię informacyjno-edukacyjną poświęconą poszerzonemu systemowi segregacji odpadów komunalnych. Wejdzie on w życie na podstawie Rozporządzenia Ministerstwa Środowiska i przepisami wspólnymi dla wszystkich państw Unii Europejskiej.

 

Magdalena Kiljan - Rzecznik Prasowy GZDiZ

KOMENTARZE

Nie można tego nazwać wywozem odpadów, tylko robienie kasy na mieszkańcach Osowy. Recykling odpadów to tylko (biznes) cel zarobkowy a nie UTYLIZACJA. My chcemy zdawać do utylizacji również pieluchy jednorazowego użytku, żwirek po kotach, psie kupy w woreczkach papierowych czy foliowych itp. Może te produkty wysyłać do Prezydium Miasta Gdańsk bo jak nie tam, to gdzie skoro nie ma tego w rozpisce. Jeżeli o ma być recykling to miasto jeszcze powinno dopłacać mieszkańcom a nie odwrotnie bo to czysty biznes.Mam nadzieje że ludzie nie adzą się otmanić!!!

Wojtek Szuvi, 2017-11-04 17:16:38


DODAJ KOMENTARZkod: unas