Planetarna, Barniewicka, Kielnieńska… Nowa szkoła w Osowej?

2017-10-23 09:41:53

Dzisiaj (20.10.2017 r.)w pełnym składzie Zarządu Dzielnicy (Maciej Przybylski, Grzegorz Boros, Stanisław Krzemiński, Jan Perucki) spotkaliśmy się z Panią Prezydent (ds. Inwestycji) Aleksandrą Dulkiewicz i z Panem Dyrektorem Wydziału Programów Rozwojowych Marcinem Dawidowskim. Rozmawialiśmy o wielu ważnych inwestycjach dla Osowej i jej mieszkańców. Przedstawiam poniżej listę omówionych spraw.

 

1. Remont ul. Barniewickiej na odcinku od ul. Kielnieńskiej do ul. Pegaza. Mowa o nowym dywanie asfaltowym i nowych chodnikach. Ulica jest wpisana na przyszły rok do programu chodnikowego na listę rezerwową. Uzyskaliśmy deklarację, że jak tylko zostaną wolne środki to będzie ona realizowana w pierwszej kolejności (jeszcze 2018r.).  Mamy obietnicę, że prace modernizacyjne nastąpią najpóźniej w 2019 roku.

 

2. Dyskutowaliśmy nt. parku u zbiegu ulic Heleny i Diany. Naszym zdaniem inwestycję należy dokończyć. Brakuje jeszcze wybiegu dla psów, boiska do siatkówki i zieleni. W pierwszej kwestii odezwiemy się jeszcze do Wydziału Środowiska (UMG) w celu finansowania. Druga sprawa leży już w gestii WPR-u. Natomiast drzewa, krzewy to temat mojego najbliższego spotkania z przedstawicielem DRMG, który określi jakiego typu i w jakiej ilości tej zieleni przybędzie do naszego parku (program nasadzeń drzew i krzewów). Liczymy na to, że lato przyszłego roku to przybliżona data końca inwestycji.

 

3. Złożyliśmy też oficjalne zapytanie dotyczące ulic: Flory i Marsa. Pierwsza jest wpisana na wysokiej pozycji w programie budowy i modernizacji ulic. Druga ma być realizowana przy okazji budowy jednostki Straży Pożarnej i komisariatu Policji przy ul. Orfeusza. Obie ulice znajdują się zawsze pod wodą przy najmniejszych opadach deszczu, dziury, zagrożenie zdrowia i życia ze względu na bliskość instalacji elektrycznych do wody. Kiedy ulice zostaną wyremontowane? Odpowiedź dostaniemy za około 2 tygodnie.

 

4. Zasygnalizowaliśmy potrzebę budowy nowej szkoły publicznej przy ul. Orfeusza w Osowej. Nie od dzisiaj występuje problem przeludnienia osowskich placówek oświatowych. Co więcej, wskaźniki demograficzne i liczne inwestycje deweloperskie (napływ nowych mieszkańców) na terenie naszej dzielnicy tylko pogorszą ww. sytuację. Czekają nas spotkania z Dyrektorem Wydziału Programów Rozwojowych i Zastępcą Prezydenta Miasta ds. Edukacji.

 

5. Podkreśliliśmy potrzebę remontu ul. Galaktycznej na odcinku od ul. Kielnieńskiej do ul. Jednorożca. Widzimy możliwość realizacji przedsięwzięcia z partnerstwem publiczno-prywatnym. Jeżeli nie uda się tego zrealizować w ten sposób, będziemy zabiegać o wpisanie ww. ulicy do programu chodnikowego.

 

6. Dobre wiadomości mogę przekazać ws. ul. Planetarnej. Ulica nie będzie remontowana etapami, jak wcześniej zapowiadano, a od razu w całości. Jeszcze w tym roku rozpoczną się prace GIWK-u polegające na montażu wszystkich podziemnych instalacji. Wiosną zobaczymy remontowaną nawierzchnię (nowy dywan asfaltowy na całej ulicy, oświetlenie, chodnik (na odcinku za przejazdem w stronę Żukowa, a na pierwszym odcinku utwardzone pobocze).

 

7. Nasza główna arteria – ul. Kielnieńska. Zlecenie dokumentacji przez WPR dla DRMG nastąpi jeszcze w tym roku. Ważne, że projekt będzie obejmował od razu całą ulicę. Koszt wykonania ul. Kielnieńskiej to ok. 21 mln zł, dlatego akceptujemy etapowanie prac. Wspomniane prace rozpoczną się najprawdopodobniej w 2019 roku. Pytanie co nazwać pierwszym etapem? Na dzień dzisiejszy chcielibyśmy, żeby to był odcinek od ul. Barniewickiej do ul. Wodnika wraz z budową ronda przy Sopockiej i dociągnięciem dywanu bitumicznego do ronda włącznie przy Polo Markecie na wjeździe do Osowej. Sprawa jeszcze otwarta.

 

8. Jedną ze strategicznych ulic w układzie drogowym w centralnej części dzielnicy jest ul. Niedziałkowskiego. Zależy nam na remoncie i przebudowie odcinka „leśnego” tej ulicy. W marcu przyszłego roku będziemy wiedzieli czy znajdą się środki, żeby do końca przyszłego roku została sporządzona dokumentacja projektowa, a w 2019 roku wejdą drogowcy / rozpocznie się realizacja. Przypomnę, że w m.p.z.p. występuje zapis, który mówi o powstaniu co najmniej 40 miejsc postojowych na tym fragmencie ulicy. Będzie to znaczący krok w kierunku rozwiązania problemu parkingowego w okolicach SP 81.

 

9. Zamieniliśmy też kilka zdań o ul. Keplera. Dzięki tej inwestycji pojawiłaby się fantastyczna alternatywa dojazdu dla mieszkańców os. Barniewice. Jednak cały czas czekamy na odpowiedź od PKP w sprawie możliwości demontażu torów kolejowych na samym przejeździe (tamtędy nie jeżdżą już pociągi).

 

10. Pozwolę sobie też przypomnieć, że sprawa ul. (nowy) Nowy Świat, Koziorożca i Zeusa są aktualne. Pierwsza inwestycja odbędzie się już w przyszłym roku. A kolejne dwie w 2019 roku. W przypadku ul. Koziorożca chodzi o fragment od ul. Niedziałkowskiego (Czerwona Torebka) do ul. Nowy Świat; Zeusa ma być realizowana na odcinku od ronda na ul. Junony do ul. Nowy Świat. W przypadku tych ulic mowa jest o realizacji docelowej (prace podziemne, konstrukcja drogi, nawierzchnia bitumiczna, oświetlenie, chodniki).

 

Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania dot. ww. spraw, a także innych osowskich zagadnień – jestem do dyspozycji i służę pomocą. Kłaniam się.

 

Pozdrawiam,

radny dzielnicy Gdańsk-Osowa

Jan Perucki

20.10.2017 r.

 

Kontakt:

Tel.: 600 546 736

@: jan.perucki@gmail.com

facebook.com/peruckijan

.

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas