„BEKSIŃSKI NIEZNANY” - wystawa w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

2017-11-22 00:35:56

Zbiór ponad stu prac Zdzisława Beksińskiego - fotografii, fotomontaży i grafik komputerowych - będzie można obejrzeć podczas wystawy artysty w dniach od 4 stycznia do 4 lutego 2018 roku w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Wydarzeniu towarzyszyć będą m.in. wykłady multimedialne, prezentacje filmów dokumentalnych o artyście oraz pokazy VR czyli wirtualnej rzeczywistości.

 

Większość osób kojarzy twórczość Beksińskiego głównie z obrazami pierwszego okresu fantastycznego oraz późnego warszawskiego. Warto jednak pamiętać, że twórca zaczynał od fotografii, a po 1997 roku działał również w obszarze fotomontażu i grafiki komputerowej. I właśnie tę „nieznaną” cząstkę Beksińskiego chcemy pokazać podczas wystawy. Ta galeria prac rzuca nowe światło na postać artysty i jest doskonałym spoiwem całego dorobku artystycznego twórcy. – mówi Ewa Barycka z Fundacji „Beksiński”. Wydarzenie daje niepowtarzalną szansę obejrzenia fotografii (1955-1960), fotomontaży i grafik komputerowych (1996-2004) Zdzisława Beksińskiego. Nowoczesny charakter wystawy oddaje projekt wykorzystujący technologię Virtual Reality (wirtualnej rzeczywistości), który pozwala „wniknąć” w świat stworzony w oparciu o niezwykłą wyobraźnię artysty. Filmy dokumentalne przybliżają sylwetkę Beksińskiego jako człowieka i jako artysty, a dopełnieniem wystawy są wykłady, w skondensowany sposób opisujące jego życie i drogę twórczą.

 

O wyjątkowości wystawy stanowi szerokie spektrum propozycji - tak samych prac artysty, jak również wydarzeń/pokazów towarzyszących. Tak bogate ujęcie umożliwia poznanie nieznanych dotąd epizodów z życia Zdzisława Beksińskiego oraz nieznanych bliżej obszarów jego aktywności artystycznej. Takiej wystawy nie można przegapić.

 

Dotychczas wystawa gościła m.in. w Krakowie (UJ), Tarnowie, Kielcach (UJK) Rzeszowie (URz), Toruniu (UMK), Warszawie UW. Wszędzie cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Jak podają organizatorzy, utworzyła się nawet grupa osób, która podąża za „Beksińskim nieznanym” wszędzie, gdzie ma się pojawić.

 

Zdzisław Beksiński (1929-2005) wybitny artysta współczesny – fotografik, rzeźbiarz, malarz, grafik. Urodzony w Sanoku. Po ukończeniu Architektury na Politechnice Krakowskiej w 1955 roku powraca do rodzinnego miasta. W latach 50. zajmuje się fotografią, następnie rysunkiem, malarstwem, rzeźbą, grafiką, od połowy lat 70. wyłącznie malarstwem. W 1977 roku przeprowadza się z rodziną do Warszawy, gdzie kontynuuje twórczość malarską, a w latach  90. odkrywa grafikę komputerową. Zostaje brutalnie zamordowany w warszawskim mieszkaniu. Bogaty dorobek artystyczny zapisem testamentowym trafia do Muzeum Historycznego w Sanoku, gdzie artysta od lat przekazywał swoje najlepsze prace.

 

Prezentacja Teatrze Szekspirowskim jest częścią ogólnopolskiego tournée wystawy „Beksiński nieznany”:

12 października – 4 listopada: Łódź - Uniwersytet Łódzki (Wydział ekonomiczno-socjologiczny);

10 listopada – 10 grudnia: Wrocław - Biblioteka Uniwersytecka;

4 stycznia - 4 lutego: Gdańsk - Teatr Szekspirowski;

23 marca – 30 kwietnia: Poznań - Stary Browar Słodownia.

 

ORGANIZATORZY

Fundacja "Beksiński"

Gdański Teatr Szekspirowski

MUZEUM Historyczne w Sanoku

 

MIEJSCE WYSTAWY

Gdański Teatr Szekspirowski, Sala Wystawiennicza i Foyer

ul. W. Bogusławskiego 1

Wernisaż: 4 stycznia 2018

Wystawa będzie otwarta codziennie w dniach 5 stycznia – 4 lutego 2018, w godz. 14.00 – 20.00.

 

Bilety:

1) 15 zł - dla osób indywidualnie odwiedzających Wystawę,

2) 12 zł - dla grup zorganizowanych odwiedzających Wystawę (minimum 10 osób),

3) 10 zł - dla odwiedzających pokazy w technice VR.

Uwaga: Każda z osób odwiedzających pokazy VR zobowiązana jest do zakupu biletu na Wystawę.

 

Wkrótce poinformujemy Państwa o terminie rozpoczęcia sprzedaży biletów.

Będą one dostępne w kasie GTS, ul. W. Bogusławskiego 1 w Gdańsku oraz online: www.bilety.teatrszekspirowski.pl.

 

Kuratorzy wystawy:

Ewa Barycka (tel. 508 182 608)

Janusz Barycki (tel. 604 295 993)

fundacja@beksinski.com.pl

Magdalena Hajdysz -rzecznik prasowy TS

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas