Biblioteka Oliwska na nowo

2018-01-30 13:46:24

Jak będzie wyglądała Biblioteka Oliwska po remoncie? Przedstawiciele mediów będą mogli przekonać się jutro o godz. 12.00, natomiast czytelników zapraszamy na dwa spotkania autorskie: 30 stycznia o godz. 18.00 z Elżbietą Cherezińską oraz dzień później, 31 stycznia o godz. 18.00 z Ignacym Karpowiczem.

 

– Kto czyta książki, ten żyje wiele razy. I to życiami w wielu wymiarach. Dlatego kontynuując tę metaforę można powiedzieć, że w bibliotekach rodzi się życie dostępne dla każdego. Biblioteki to też rodzaj dżentelmeńskich umów, które mimo wieszczonego upadku obyczajów, uczą nas, że kiedy wypożyczamy książkę, to również ją oddajemy. Biblioteki przekazują takie wartości, jak honor, słowność czy pilność. Wartości te mogą wydawać się dla współczesnych czytelników archaiczne, dlatego też rola współczesnej biblioteki się zmienia. Budynki te przestają kojarzyć się z kurzem, ciągłym nawoływaniem do ciszy i zakręconymi czytelnikami, ale coraz częściej kojarzą się z nowoczesną technologią i miejscem, gdzie można spotkać najważniejsze postaci współczesnej kultury czytelniczej oraz osoby podobne do nas, ciągle nienasycone wiedzy, spotkań z ludźmi otwartymi na inne kultury i doświadczenia. Odważmy się na kolejne, ubogacone lekturą, życie – mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. polityki społecznej.

 

Filia na Opata Rybińskiego 9 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej była zamknięta na czas remontu od 3 lipca zeszłego roku. Teraz ponad trzysta metrów kwadratowych przestrzeni na nowo będzie dostępne dla czytelników. W odnowionym miejscu wydzielono część dla dzieci i młodzieży, wypożyczalnię książek oraz strefę relaksu. „Remont” przeszedł też księgozbiór Biblioteki Oliwskiej. Obecnie będzie liczyć około 23 tys. woluminów, w tym niemal 2 tys. audiobooków. Koszt prac to blisko 510 tys. złotych, z czego 150 tys. dofinansowało Miasto Gdańsk w ramach dotacji celowej.

 

Odnowiona Biblioteka otwiera się z nie lada gratką dla czytelników. Jeszcze tego samego dnia, 30 stycznia o 18.00 o swoich powieściach opowie Elżbieta Cherezińska, autorka powieści historycznych, w tym bestsellerowych cyklów: „Odrodzone królestwo”, poświęconemu historii Polski z czasów rozbicia dzielnicowego i „Północna droga” z akcją osadzoną w Skandynawii X/XI wieku.

 

Dzień później, 31 stycznia o 18.00 do Biblioteki zawita Ignacy Karpowicz, nazywany jednym z najciekawszych współczesnych pisarzy. Karpowicz jest laureatem Paszportu „Polityki” w 2010 roku za powieść „Balladyny i Romanse”. Czterokrotnie nominowany dla Nagrody Literackiej Nike. W zeszłym roku ukazała się jego najnowsza powieść pt. „Miłość”.

 

Pod koniec lutego zaś odbędzie się pierwsze spotkanie z nowego cyklu „Drogą mniej uczęszczaną” – rozmowami z ludźmi, którzy zdecydowali się na podjęcie tematyki mniej popularnej, wymagającej poświęcenia czasu, energii, a nierzadko odkrywania nieznanych zakątków życia. Bohaterką pierwszego spotkania 28 lutego będzie Ilona Wiśniewska.

 

Czytelnicy będą mogli korzystać z księgozbiorów Biblioteki Oliwskiej od 31 stycznia, od godz. 9.00.

źródło: UMG

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas