Strict Standards: Non-static method Configure::getInstance() should not be called statically in /home/mer7/domains/osowa.info/public_html/cake/bootstrap.php on line 38
Osowa.info - portal mieszkańców Osowej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Siena: idealna struktura urbanistyczna.

2018-04-06 10:51:23

Wykład o Sienie będzie próbą zrozumienia niepowtarzalnego piękna tego miasta z punktu widzenia historii jego architektury i urbanistyki. Opowie o tym historyk sztuki - dr Jacek Bielak z Uniwersytetu Gdańskiego. Wykład z cyklu Miasta, mity, mistyfikacje odbędzie się 11 kwietnia o godz. 19.00 w Instytucie Kultury Miejskiej. Wstęp wolny.

Większość osób z pewnością kojarzy taki kolor, który malarze określają jako siena palona. Wszyscy, którzy kiedykolwiek mieli okazję zwiedzić Sienę nigdy nie zapomną barwy jej dachów. Miasto kontemplowane ze szczytów Museo del Duomo czy wieży katedry budzi ciekawość. Jest niewątpliwie wyjątkowe w europejskiej panoramie miast.

- Wykład o Sienie będzie próbą zrozumienia niepowtarzalnego piękna tego miasta z punktu widzenia historii jego architektury i urbanistyki. Innymi słowy chodzi o odpowiedź na pytanie, w jaki sposób budowniczowie i władze miejskie poradziły sobie z zagospodarowaniem trudnego, bardzo górzystego terenu. Na czym polega odrębność Sieny i jej zdolność do godzenia rzesz współczesnych turystów z wrażeniem przytulności, ciszy i spokoju, jakie wynosimy po choćby krótkotrwałym pobycie w tym pięknym miejscu? Odpowiedź wymagać będzie przyjrzenia się historii zabudowy Sieny, jej architekturze i poddania analizie sposobu ukształtowała się struktury urbanistycznej tego miasta – mówi Jacek Bielak.

Miasta, mity, mistyfikacje. Siena: idealna struktura urbanistyczna, dr Jacek Bielak, Uniwersytet Gdański

Data: 11 kwietnia, godz. 19.00

Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Trag 39/40

Wstęp wolny.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/162794984327790/.

---

Jacek Bielak, historyk sztuki i tłumacz. Od 2009 r. jest adiunktem w Zakładzie Historii Sztuki Nowożytnej Instytutu Historii Sztuki UG. Interesuje się sztuką Gdańska oraz dziejami modernizacji miast europejskich. Najnowsze zainteresowania dotyczą badań nad mecenatem medycejskim w XVII wieku.

Hubert Bilewicz, historyk sztuki, nauczyciel akademicki, edukator. Pracuje w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmuje się badawczo m.in. historią szkoły sopockiej i gdańskiego środowiska artystycznego po 1945 roku. Interesują go zwłaszcza rozmaite (artystyczne i pozaartystyczne) uwikłania sztuki.

Harmonogram wykładów Miasta mity mistyfikacje. O toposemiotyce w przestrzeni miejskiej

11 kwietnia, godz. 19.00, Siena: idealna struktura urbanistyczna, dr Jacek Bielak, Uniwersytet Gdański

30 maja, godz. 19.00, Bosfor Dalekiego Wschodu, czyli o architekturze Władywostoku, dr Łukasz Sadowski, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi

13 czerwca, godz. 19.00, Pomiędzy prawdą a konwencją. Wyobrażenia miasta w sztuce średniowiecznej, prof. Andrzej Woziński, Uniwersytet Gdański  

Marta Bańka - IKM

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas