Inwestycje w Osowej – duże zmiany dla dzielnicy i mieszkańców

2018-04-23 23:29:36

Trwa realizacja kluczowych inwestycji w Osowej. Za ich sprawą dzielnica staje się jeszcze bardziej atrakcyjna.  Aktualnie budowany jest zbiornik retencyjny o pojemności 15 tys. metrów sześciennych wraz z infrastrukturą, powstaje nowy odcinek ul. Nowy Świat, remontowana jest również ul. Planetarna.

 

- Systematycznie inwestujemy w rozwój infrastruktury, która poprawia komfort życia gdańszczan. Mieszkańcy Osowej już niedługo będą mogli spędzać czas wolny nad stawem miejskim, który równocześnie będzie pełnił funkcję zbiornika retencyjnego. Kolejne ulice zostaną naprawione i zyskają oświetlenie, pojawią się również nowe chodniki. W najbliższym czasie na terenie dzielnicy pojawią się kolejne miejsca rekreacji z których korzystać mieszkańcy dzielnicy – mówi prezydent Paweł Adamowicz.

 

We wrześniu ubiegłego roku Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska podpisała umowę na realizację zadania polegającego na budowie układów drogowych wraz z kanalizacją deszczową oraz zbiornikiem retencyjnym Osowa II. Inwestycja realizowana jest w ramach programu "Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu" i współfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Ulewy deszczu, które występowały w ostatnich latach na naszym terenie, dobitnie pokazują jak zbiorniki retencyjne są potrzebne dla miasta. Zbiornik w Osowej powstaje na końcu ul. Koziorożca, jadąc na południe od ul. Junony.  W ramach jego budowy również teren wokół stanie się atrakcyjniejszy. Zbiornik zostanie zagospodarowany jako staw miejski ze ścieżką rekreacyjną, oświetleniem, roślinnością i aranżacją małej architektury tak, aby mógł służyć mieszkańcom Osowej jako miejsce spacerów i rekreacji.

- Główną rolą budowy zbiornika retencyjnego w Osowej jest ochrona przeciwpowodziowa. Warto jednak podkreślić, że dużym atutem tej realizacji jest urządzenie terenu wokół  zbiornika, ponieważ będzie on zagospodarowany w taki sposób, by na co dzień mógł funkcjonować jako miejsce rekreacji dla mieszkańców. Łączymy więc dwie funkcje bezpieczeństwo i rekreację – mówi dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska Włodzimierz Bartosiewicz. - Aktualnie na budowie wykonano już sieć kanalizacji deszczowej, trwają też prace związane z budową wodociągu i roboty pod budowę zbiornika – dodaje Bartosiewicz.

Ważnym elementem prowadzonej obecnie inwestycji jest też budowa ul. Nowy Świat na odcinku od ul. Wodnika do ul. Zeusa. Jest to ok.1600 m drogi. Nowy Świat będzie drogą jednojezdniową, po jednym pasie w każdą stronę, umożliwiającą ruch rowerowy przy zewnętrznej krawędzi jezdni. Ukończenie zadania planowane jest na listopad br. Koszt inwestycji wynosi ok. 20 mln zł.


W latach 2016/2017 realizowany był pierwszy etap tej inwestycji, który polegał m.in. na wykonaniu kanalizacji deszczowej wzdłuż ul. Keplera, a także budowie drogi technologicznej w śladzie docelowej ul. Nowej Spadochroniarzy.

 

Ponadto rozpoczęły się również prace związane z poprawą stanu nawierzchni i bezpieczeństwa ulicy Planetarnej,  na odcinku od ulicy Nowy Świat do granicy miasta. Powstanie nowa nawierzchnia jezdni wraz z chodnikiem, przebudowany zostanie także przejazd kolejowy. Przy okazji zainstalowane zostanie również oświetlenie uliczne. Na odcinku od ul. Nowy Świat do przejazdu kolejowego położona zostanie kanalizacja deszczowa, a na całej długości
ul. Planetarnej powstanie nowy wodociąg. Pojawią się też elementy zieleni – założone zostaną trawniki i nasadzone krzewy. Na czas realizacji w ul. Planetarnej wprowadzona została zmiana w organizacji ruchu. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie DRMG pod linkiem: http://www.drmg.gdansk.pl/readarticle.php?article_id=1162.

 

Oprócz wspomnianych dwóch dużych inwestycji, Osową czekają jeszcze inne ważne przedsięwzięcia. W ramach programu Jaśniejszy Gdańsk, w tym roku oświetlony zostanie fragment ulicy Niedziałkowskiego i ulicy Barniewickiej. Lampy staną również w ciągu ulicy Marsa.

 

Mieszkańcy w Budżecie Obywatelskim 2018 zagłosowali na dwa projekty, które również będą realizowane w bieżącym roku - są to „Osowski deptak 2.0”, a także „Rowerowy plac manewrowy i rowerowe miasteczko ruchu drogowego”.

 

Aktualnie opracowany jest również projekt dla zadania polegającego na przebudowie istniejącej pętli autobusowej w Osowej (przy dworcu) wraz z drogą dojazdową. Projekt będzie gotowy jeszcze w pierwszej połowie roku i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, przetarg na wyłonienie wykonawcy ogłosi się w III/IV kwartale 2018.

źródło: UMG

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas