Oliwa opowiadana przez artystów. 10. edycja festiwalu NARRACJE

2018-10-24 16:38:26

Sceną 10. edycji festiwalu NARRACJE będzie Oliwa – dzielnica o bogatej historii, często opisywana w literaturze, słynąca z pięknego krajobrazu i bajkowej architektury. Dzięki pracom zaproszonych artystów i artystek NARRACJE na chwilę zmienią sposób, w jaki patrzymy na tę dobrze znaną i przez wielu szczególnie lubianą część Gdańska. Tegoroczne instalacje artystyczne poprowadzą publiczność przez las, tajemnicze zaułki brukowanych ulic, czy w okolice stawów. Warto zarezerwować wieczory 16 i 17 listopada, by wyruszyć z przyjaciółmi, z rodziną lub samodzielnie na długi jesienny spacer. Szczegóły na: www.naracje.eu.

 

Mottem 10. edycji NARRACJI jest cytat z wiersza Rainera Marii Rilkego: Słońca w ciszy były jak wielki śpiew w zenicie. Kurator Piotr Stasiowski wybrał go nieprzypadkowo – w 1898 roku w Parku Oliwskim natchniony pięknem letniej przyrody poeta napisał te słowa wspólnie ze swoją przyjaciółką Lou Andreas-Salomé.

 

Razem z 28 artystami i artystkami NARRACJI dwa listopadowe wieczory spędzimy w Oliwie, tropiąc instalacje zanurzone w tkance miejskiej. Festiwalowe prace będzie można oglądać samodzielnie – posługując się przygotowaną przez organizatorów mapką – oraz podczas szeregu spacerów z przewodnikami (tym razem odbędą się także oprowadzania w języku rosyjskim i angielskim). Należy przygotować się na długi spacer, gdyż trasa NARRACJI rozciąga się od okolic pętli tramwajowej, prowadzi przez uliczki Starej Oliwy: Wita Stwosza, Witkiewicza, aż po staw znajdujący się w rejonie ul. Polanki, i dalej wiedzie ulicami Leśną, Liczmańskiego, Kwietną wprost do świetnie znanych gdańszczanom miejsc: Stawu Młyńskiego, Domu Zarazy i Parku Oliwskiego. Klub Festiwalowy – tradycyjnie zamykający trasę artystycznego spaceru – tego roku zlokalizowany będzie w Oliwskim Ratuszu Kultury, a na sąsiadującej z nim kameralnej ulicy Schopenhauera publiczność festiwalu skorzysta m.in. z dłużej otwartych w tych dniach lokalnych restauracyjek.

 

Co proponują artyści i artystki Festiwalu NARRACJE?

Kurator Piotr Stasiowski do współtworzenia tegorocznych NARRACJI zaprosił polskich i zagranicznych artystów. Ich prace wpiszą się w kontekst dzielnicy i motto festiwalu. Dziesiąta, jubileuszowa, edycja wydarzenia jest próbą wszechobejmującego odczytania Oliwy. Zadaniem artystów jest ujawnienie przed widzami tego, co choć pozornie oczywiste w szerszym kontekście zmienia swoje znaczenie. Może dzięki interwencjom twórców, dzięki jakiemuś niedopowiedzeniu, które na chwilę zawiśnie nad Oliwą, będziemy mogli spojrzeć na nią innymi oczami, może zdołamy przejrzeć się w niej jak w zwierciadle? Rilke i Lou Andreas-Salomé pisali tu o słońcach; my zaś spojrzymy na dzielnicę po zmroku, w listopadowy wieczór, gdy wszystko będzie wyglądać zupełnie inaczej mówi Piotr Stasiowski.

 

Wydarzenia dodatkowe i ważne miejsca

NARRACJE nie istniałyby, gdyby nie współpraca z partnerami. W siedzibie Rady Dzielnicy Oliwa zorganizowany zostanie Punkt Informacyjny, a w Oliwskim Ratuszu Kultury Klub Festiwalowy. Ulica Schopenhauera zamieni się w strefę gastronomiczną – jedzenie serwować będą lokalni restauratorzy i zaproszone foodtrucki, a Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto i Traffic Design zaprezentują tu efekty projektu odnowy szyldów, w którym udział wzięli przedsiębiorcy działający na tej niewielkiej ulicy. W Młynku Sztuki oraz Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku odbędą się warsztaty edukacyjne dla dzieci.

 

Artyści i artystki NARRACJI 10: Sari Alhassanat, Przemek Branas, Hubert Czerepok, Jakub Danilewicz, Wojciech Doroszuk, Elvin Flamingo, Kristaps Epners, Viktor Frešo, Magdalena Jędra, Tatiana Kamieniecka, Katarzyna Konieczka, Anna Królikiewicz, Kasper Lecnim, Bartek Lis, Indrė Liškauskaitė, Joanna Morawiecka, Emilia Orzechowska, Piotr Pawlak, Julia Porańska, Łukasz Radziszewski, Irmina Rusicka, Maciej Salamon, Piotr Skiba, Grzegorz Stefański, Mariusz Waras, Jamie Whitby, Karolina Wiktor, Piotr Zamojski.

 

NARRACJE od 2009 roku eksplorują nowe miejskie wątki i historie. Artystyczne interwencje w przestrzeni publicznej dzielnic Gdańska nadają codziennym miejscom nowy kontekst i pozwalają odkryć je ponownie. Festiwal odbywa się jesienią, kiedy większość działań kulturalnych wkracza do galerii i instytucji. NARRACJE dają powód, by w dwa listopadowe wieczory wyjść z domu i odkrywać miasto na nowo.

 

NARRACJE #10, Słońca w ciszy były jak wielki śpiew w zenicie

Gdańsk Oliwa, 16–17 listopada 2018

kurator: Piotr Stasiowski

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej | Współorganizator: Gdańska Galeria Miejska

Partnerzy: Rada Dzielnicy Oliwy, Stara Oliwa.pl, Fundacja Wspólnota Gdańska, Oliwski Ratusz Kultury, Restauracja Tu Można Marzyć, Ratusz B&B, Wojewódzka i Miejskiej Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Gdańsku, V Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku im. Stefana Żeromskiego, Fundacja Artystów Kolonia Teraz, Dom Zarazy, Młynek Sztuki, Nadleśnictwo Gdańsk, Gdańskie Wody.

 

Patroni medialni: Magazyn SZUM, Notes na 6 Tygodni, Aktivist, Radio Gdańsk, Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Co Jest Grane 24 , Trójmiasto.pl, TVP Kultura, KMAG, Zwykłe Życie, Poznaj Świat

 

www.narracje.eu, www.facebook.com/NarracjeGdansk

Marta Bańka - Kierownik Działu Komunikacji

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas