Fani zimowego wędkowania na osowskich jeziorach

2013-02-22 13:32:58

Aby pooddychać rześkim powietrzem, czy też podziwiać skrzącą się biel śniegu, niektórzy wybierają się na spacer, inni na narty, jeszcze inni na łyżwy albo sanki. Niewielki procent wędkarzy nie zasypia na zimę i to oni integrują się z przyrodą nad przereblą.

 

Prawdziwy fan wędkowania potrafi spędzić cały dzień na akwenie. Bywają dni, gdy wróci się do domu bez żadnej ryby, ale tu liczy się przyjemność płynąca z samego łowienia.

W naszym kraju tę metodę połowu wciąż jeszcze docenia niewielu wędkarzy. Dzieje się tak głównie za sprawą mrozu, jak i kapryśnych, zmiennych warunków atmosferycznych.

 

Wiele ryb znakomicie bierze spod lodu. W Polsce ten rodzaj wędkowania to przede wszystkim łowienie okoni, o które zimą jest o wiele łatwiej, niż w cieplejszych porach roku.

Zimowi zapaleńcy wpływają także pozytywnie na wodną faunę. Dzięki otworom, które wywiercają specjalnym świdrem, przyczyniają się do napowietrzania wód jeziora. To działanie zmniejsza możliwość wypłynięcia na wiosnę śniętych ryb.

 

                   REKLAMA

studio

 

- Lepiej łowi się zimą. Można zebrać się w gronie znajomych i porozmawiać o życiu i oczywiście o rybach - wyjaśnia pan Paweł, wędkarz.

 

Ci, którzy choć raz spróbują wędkowania pod lodem - w dobrym towarzystwie i po dobrym przygotowaniu - na ogół do lodu tęsknią.

 

Czy to hobby ma jakieś złe strony? Przeciwnicy zapewne znajdą wiele złych stron. Do najważniejszych na pewnno należy bezpieczeństwo wędkarzy. Co roku w kraju ma miejsce wiele incydentów związanych z przekroczeniem zasad bezpieczeństwa. Część z nich niestety kończy się tragicznie.

 

No koniec przypominamy to co mówi w § 7, Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb PZW:

1. Łowienie ryb spod lodu dozwolone jest wyłącznie przy użyciu jednej wędki.

2. Zabrania się stosować martwej i żywej ryby jako przynęty.

3. Łowiąc ryby spod lodu należy wykonywać otwory o średnicy nie większej niż 20 cm. Między otworami należy zachować odległość nie mniejszą niż 1 m.

4. Wędkujący na lodzie powinni zachować pomiędzy sobą odległości co najmniej 10 m.

5. Zabrania się łowienia ryb spod lodu w porze nocnej, tj. od zmierzchu do świtu.

6. Ryby złowione spod lodu, przeznaczone do zabrania, należy uśmiercić bezpośrednio po złowieniu.

MR

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZ



kod: unas