Strict Standards: Redefining already defined constructor for class Object in /home/mer7/domains/osowa.info/public_html/cake/libs/object.php on line 54

Strict Standards: Non-static method Configure::getInstance() should not be called statically in /home/mer7/domains/osowa.info/public_html/cake/bootstrap.php on line 38
Osowa.info - portal mieszkańców Osowej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GDAŃSK Z RODZINĄ - PRZECIWDZIAŁA PRZEMOCY

2019-09-09 13:34:24

Gdańszczanki i gdańszczan zapraszamy na cykl otwartych wykładów dotyczących m.in. ochrony dzieci przed przemocą seksualną, bezpieczeństwa młodzieży w sieci, budowania prawidłowych relacji w grupie rówieśniczej i w rodzinie. Spotkania poprowadzą specjaliści problematyki rodzinnej m.in. superniania, psycholożka Dorota Zawadzka czy pedagog prof. Maria Mendel z Uniwersytetu Gdańskiego.

 

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie rozpoczął realizację projektu pt. „Gdańsk z rodziną”, profilaktycznego, edukacyjnego, przeciwdziałającego przemocy w rodzinie. Ma on na celu m.in. podniesienie świadomości rodziców, dzieci i młodzieży oraz osób starszych o problemie agresji i jej przejawach w codziennym życiu oraz o formach i środkach zaradczych. W ramach projektu zapraszamy wszystkich zainteresowanych mieszkańców - w szczególności rodziców i osoby starsze, opiekujące się wnukami - do udziału w cyklu sześciu tematycznych wykładów. Pierwsze otwarte spotkanie odbędzie się już w sobotę 14 września, w godzinach od 11.00 do 13.00, w „Sztuce Wyboru” przy ul. Słowackiego 19 w Gdańsku (sala na piętrze). Jak skutecznie chronić dzieci w sieci oraz m.in. w jaki sposób budować prawidłowe relacje w grupie rówieśniczej opowie uczestnikom dr Maciej Dębski, socjolog i wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego, założyciel Fundacji Dbam o Mój Z@sięg. Kolejne wykłady prowadzone przez specjalistów problematyki rodzinnej, poświęcone będą m.in. ochronie dzieci przed przemocą seksualną czy tematyce wsparcia dla młodych rodziców.

 

HARMONOGRAM WYKŁADÓW - „Gdańsk z rodziną”

Miejsce - „Sztuka Wyboru” ul. Słowackiego 19 w Gdańsku

 

14.09.2019, godz. 11.00-13.00

Jak ochronić dzieci w sieci?

Bezpieczni w relacjach - jak budować relacje w grupie rówieśniczej?

socjolog dr Maciej Dębski (Uniwersytet Gdański)

 

28.09.2019

godz. 11.00-13.00

Granice bezpieczeństwa - jak przeciwdziałać przestępczości dzieci i młodzieży?

- wykład - psycholog, superniania Dorota Zawadzka

od godz. 13.00

- warsztat dla rodziców

- konsultacje indywidualne dla rodziców

 

12.10.2019, godz. 11.00-13.00

Niebieski znaczy bezpieczny - odczarowujemy procedurę „Niebieskie Karty”

psychoterapeuta, pedagog Mariusz Wilk

 

26.10.2019. godz. 11.00-13.00

Przemoc opiekuńcza - (NIE) dobry opiekun

Wojciech Heyke Mariusz Chrzanowski (przedstawiciele Gdańskiego Zespołu Interdyscyplinarnego)

 

16.11.2019, godz. 11.00-13.00

Ochrona dzieci przed przemocą seksualną

prokurator Agnieszka Gorczyńska

 

14.12.2019, godz. 11.00-13.00

Młodzi i gotowi - wyzwania i dylematy młodych rodziców.

- wykład

pedagog prof. Maria Mendel (Uniwersytet Gdański)

 

28 września i 14 grudnia podczas trwania wykładów dzieci, za zgodą rodzica, mogą być pod opieką animatorek. Będą też miały zapewniony drobny poczęstunek.

 

W ramach projektu MOPR odbędzie się również cykl warsztatów w gdańskich szkołach podstawowych i liceach. Młodzież spotka się m.in. z prawnikami, by dowiedzieć się o formach i konsekwencjach stosowania przemocy w rodzinie. Prowadzący warsztaty poinformują również, gdzie otrzymać kompleksowe wsparcie w kryzysie np. prawne, psychologiczne, terapeutyczne oraz poradnicze. Zajęciowy cykl zakończy „symulacja rozprawy sądowej”, spotkanie w którym w rolach głównych wystąpią uczniowie.

 

- Bardzo nam zależy, by wiedza dotycząca rozpoznawania przemocy, jej społecznej szkodliwości i metod przeciwdziałania problemowi społecznemu była powszechna - mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. - Edukować trzeba już dzieci, by miały świadomość, czym są zachowania agresywne, jak je rozpoznać, w jaki sposób im przeciwdziałać i gdzie znaleźć pomoc w sytuacjach kryzysowych. Problem dotyczy osób w każdym wieku. Stąd tak szerokie spektrum projektów realizowanych w mieście i adresowanych do różnych odbiorców, na przykład do rodziców czy seniorów.

 

Projekt „Gdańsk z rodziną” będzie realizowany do końca bieżącego roku. Na przeprowadzenie działań MOPR pozyskał ponad 76 tys. zł dotacji z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wkład własny Ośrodka w projekt to 22 tys. zł.

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas