Świętuj 101 rocznicę odzyskania niepodległości

2019-11-07 01:35:06

Radosna Parada Niepodległości, biało-czerwone flagi i iluminacje najważniejszych gdańskich pomników, 101 - tramwaj do niepodległości. To tylko niektóre wydarzenia, które uświetnią tegoroczne obchody Święta Niepodległości. Gdańsk jak co roku przygotował liczne atrakcje, aby wspólnie z mieszkańcami uczcić tę wyjątkową datę.

- Przed nami 101 rocznica odzyskania przez Rzeczpospolitą, naszą Ojczyznę, niepodległości. Już się cieszę na spotkanie z Państwem podczas naszej biało-czerwonej parady. Spotykamy się tradycyjnie 11 listopada, w poniedziałek, o godz. 8.30 na Podwalu Staromiejskim. Kochane gdańszczanki, kochani gdańszczanie, wierzę, że i tym razem tłumnie pojawimy się na ulicach naszego miasta. W tym roku zapraszam również do parku Reagana, gdzie po raz pierwszy w historii naszego miasta z okazji święta Niepodległej wspólnie posadzimy 101 drzew wiśniowych – jako symbol trwania i nieprzemijalności. Na to spotkanie, z całymi rodzinami zapraszam o godzinie 14.00 – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Obchody rozpoczną się w niedzielę, 10 listopada o godz. 11.30 przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego, u zbiegu alei Grunwaldzkiej i Wojska Polskiego. Każdego roku prezydent Gdańska z gdańskim oddziałem Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej inauguruje obchody odzyskania niepodległości składając kwiaty u stóp pomnika.

Linia 101 – niepodległościowy tramwaj
Ze Strzyży wyruszy też specjalna linia tramwajowa 101, która będzie kursowała w dniach od 10 do 11 listopada. W niepodległościowy tramwaj będzie można wsiąść na jednym z przystanków na trasie między Strzyżą a Węzłem Groddecka.

Flaga nad Gdańskiem
Punktualnie w południe 10 listopada, podniesiona na maszt zostanie flaga na terenie Hevelianum. Po raz pierwszy, na 42 metrowym maszcie, flaga zawisła w 100 rocznicę. Wspólnie z zebranymi gośćmi hymn Polski odśpiewa Capella Gedanensis. W Wozowni Artyleryjskiej odbędzie się też wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz pokaz polskich mundurów w wykonaniu Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych FORT i wernisaż wystawy Polskie aparaty fotograficzne.
Tego samego dnia po południu w całym gdańsku zawisną flagi Polski. W barwach narodowych podświetlone zostaną pomniki Anny Walentynowicz i Poległych Stoczniowców. Tak jak przez cały rok w biało-czerwonej iluminacji będą pomniki Tym co za polskość Gdańska i pomnik Piłsudskiego. Nie tylko monumenty zyskają odświętną iluminację, również wiadukt na ulicy Kościuszki, Żółty Most, i wiadukt na ulicy Uczniowskiej będą w dniach od 10 do 13 listopada w barwach flagi polskiej. Tradycyjnie też podświetlony zostanie Dwór Artusa.

Patriotyczny weekend
Dla wielbicieli dobrej kuchni restauratorzy gdańscy przygotują specjalne menu patriotyczne. Restauracje, które przystąpią do udziału w tej kulinarnej przygodzie, w sobotę i niedzielę oznaczą swoje lokale, wieszając w witrynach biało-czerwone flagietki i kotyliony. Szczegółowy wykaz lokali dostępny jest tutaj

Propozycją dla miłośników sportu będzie w sobotnie popołudnie mecz Lechia Gdańsk - Pogoń Szczecin, na którym nie zabraknie patriotycznych akcentów.

Świętujmy Niepodległość!
11 listopada tradycyjnie już ulicami Gdańska przejdzie siedemnasta Parada Niepodległości. Jest to wydarzenie o niepowtarzalnym charakterze, niezwykle tłumnie odwiedzane przez gdańszczan i licznych gości. W barwnym korowodzie jadą zabytkowe pojazdy, są oddziały konne oraz mnóstwo osób w strojach historycznych, a całe miasto przystrojone jest w biało-czerwone barwy. Poprzednie edycje, które odbyły się w Gdańsku były porywającymi wydarzeniami. W ostatniej Paradzie wzięło udział ponad 30 tys. osób, a także blisko 100 instytucji, organizacji, stowarzyszeń. Gdańska Parada dała przykład setkom miast w Polsce i trwale zmieniła sposób obchodzenia tego dnia, w sposób pełen radości i świętowania z odzyskania niepodległości.
O godzinie 9.30 rozpocznie się przejście Parady ulicami: Podmłyńską – Wielkie Młyny - Rajską – Jana Heweliusza – Korzenną – Kowalską - do pomnika Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym - na Targ Węglowy – Długą – na Długi Targ, w tych godzinach ulice będą zamknięte dla ruchu, a samochody pojadą wyznaczonymi objazdami.

Na Długim Targu około godziny 11.15 nastąpi wspólne odśpiewanie Hymnu Narodowego i pieśni patriotycznych, a około 11.30 będzie można posłuchać koncertu carillonowego w wykonaniu Moniki Kazimierczak z Muzeum Gdańska.

Każdy, kto chciałby przyjechać zabytkowym pojazdem musi wcześniej dokonać zgłoszenia pod adresem sum.gdansk@gmail.com.


Rozkwitały pąki białych róż... a wiosną w parku Reagana zakwitną wiśnie, które w poniedziałek 11 listopada, o godz. 14.00 wspólnie z gdańszczankami i gdańszczanami zasadzi prezydent Aleksandra Dulkiewicz. 101 drzew wiśniowych upamiętni 101 rocznicę odzyskania niepodległości.

Święto Niepodległości w gdańskich instytucjach kultury
Z okazji Święta Niepodległości liczne atrakcje przygotowały też gdańskie instytucje kultury. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, filia Manhattan zaprasza na wystawę fotograficzną Powrót Pomorza w granice Rzeczpospolitej w setną rocznicę 1920–2020. Na ekspozycję składają się fotografie, fragmenty prasy, przedruki dokumentów. W dniach od 8 do 13 listopada Biblioteka Suchanino, ul. Paderewskiego 11, zaprasza najmłodszych na zajęcia literacko-plastyczne z prezentacją multimedialną dla dzieci. W piątek, 15 listopada o godzinie 17.00, w Bibliotece Babie Lato przy ulicy Opolskiej 3 odbędzie się koncert Jesienne róże. Zaprezentowane zostaną piosenki okresu międzywojennego.
W dniach od 8 do 14 listopada odbędą się koncerty pieśni patriotycznych w wykonaniu Capella Gedanensis. W piątek, 8 listopada o godz. 9.00 i 11.00, w Wozowni Artyleryjskiej w Hevelianum koncert z cyklu Poranek muzyczny dla dzieci -  Patriotyczna zaduma muzyczna. Również w piątek 8 listopada koncert pieśni patriotycznych Cappella Gedanensis w Szkole Podstawowej nr 38 im. gen. Stanisława Maczka. Hevelianum będzie też gościło Cappellę w niedzielę 10 listopada o 12.30 po uroczystym podniesieniu flagi na maszt. W poniedziałek,  11 listopada o 17.00, w kościele pw. św. Jerzego, w Sopocie będzie można wysłuchać koncertu Duruflé Requiem, a o 17.00, w Scenie muzycznej – Panorama Kamiennej Góry w Gdyni Cappella zaprezentuje kolejny koncert pieśni patriotycznej.
W czwartek 14 listopada o 19.00, Kościele Zielonoświątkowy Zbór Radość Życia w Gdańsku odbędzie się koncert z okazji jubileuszu 60-lecia pierwszego samodzielnego koncertu Konstantego Andrzeja Kulki.

Wydarzenia towarzyszące
ŁAŹNIA 1 ul. Jaskółcza 1, piątek, 8 listopada godz. 16.00-19.00, warsztaty artystyczne wykorzystujące różnorodne formy aktywności kulturalnej - m.in. film, komiks, relaksację i arteterapię. 

Teatr Szekspirowski, poniedzialek, 11 listopada, godz 20.00 koncert Hani Rani z najnowszą płytą „Esja”, Bilety: 45 zł (I pula) i 55 zł (II pula).

Klub ŻAK – polska scena Festiwalu Jazz Jantar, poniedzialek, 11 listopada, godz. 19.00. Jak zawsze 11 listopada na Festiwalu Jazz Jantar króluje polska scena jazzowa. Młode pokolenie reprezentuje Kuba Więcek Trio (z Michałem Barańskim oraz Łukaszem Żytą), koncert "Multitasking".

Klub Przyjaciół Strzyży, sala gimnastyczna IX LO w Gdańsku, poniedziałek, 11 listopada, godz. 16.30. Wieczór patriotyczny "Sen o niepodległej".

ŁAŹNIA 2 ul. Strajku Dokerów 5, wtorek, 12 listopada, godz. 16.00-19.00. Otwarte warsztaty plastyczne. W ramach warsztatów najmłodsi rozwijają swoją sprawność manualną i samodzielność. Będzie im przyświecać hasło: Wtorek Sztuka - Sztuka Niepodległości.

 

źródło: UMG

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas