18 lipca wspólnie stwórzmy poidełka dla jeży, małych ptaków i pszczół

2020-07-13 17:12:10


Woda dla najmniejszych zwierząt!


Zwierzęta to nasi mniejsi bracia. Nigdy nie będziemy mogli przetrwać bez nich. One również nie przetrwają, jeśli im nie pomożemy.” - cyt. z książki "Na Ratunek", Marcin Dorociński

Zwierzęta, nawet te najmniejsze też potrzebują wody. Warto im pomóc i przygotować dla nich specjalne poidełka.
Bardzo ważne jest, aby pomagać skutecznie i świadomie. Dlatego parę słów wprowadzenia o poidełkach, które służyć mają małym zwierzakom i nie stwarzać dla nich zagrożenia. 

Jeśli chodzi o  pszczoły wybieramy naczynie, wypełniamy je kamykami, drewienkami, słomą, mchem. Można też do takiego naczynia włożyć różnego rodzaju gąbki florystyczne (ważne, aby były bezpieczne dla pszczół). Można także wypełnić np. podstawkę od doniczki na kwiatki piaskiem i zwilżyć wodą. Ważne, aby była tam stale wilgoć (pszczoły szybko nauczą się, że w tym miejscu jest woda) i będzie to ich stałe miejsce wypadowe. Zazwyczaj pobierają z trawy, z roślin, gdy jest np. rosa albo jeśli jest po deszczu. Ważne, aby w tym naczyniu nie było lustra wody, czyli wody zakrywającej nasz materiał, która powoduje, że pszczoły nie mają możliwości bezpiecznie stanąć i pobrać wodę. Najlepsze poidełko to takie, które jest szczelnie wypełnione w/w materiałami i tylko dno wypełnione jest wodą.
Z kolei ptaki, już nie mają aż takich wymagań, wystarczy im miseczka z wodą, która misi być wygodna do czyszczenia oraz na tyle głęboka, aby woda w niej zbyt szybko nie wysychała.
Jeśli chodzi o jeże to musimy pamiętać, że to bardzo ciekawskie zwierzęta i potrafią włożyć głowę w miejsce, z którego będzie trudno ją wyciągnąć. Zdarza się też, że spragnione jeże topią się w oczkach wodnych. Nie wolno też zostawiać w ogrodzie butelek, puszek itp., ponieważ w ten sposób możemy skrzywdzić małego gościa. Najlepszym sposobem na przygotowanie wody dla jeży jest niezbyt głęboka miseczka.


Jako Stowarzyszenie MAGNOLIA kontynuujemy serię warsztatów familijnych, tym razem proponujemy przygotowanie takich poidełek wspólnie, podczas wydarzenia 18 lipca w sobotę w godzinach 10.00-14.00 na Osowej. Będziemy tworzyć poidełka dla jeży, małych ptaków i pszczół, z częściowo już gotowych materiałów.

Zapraszamy każdego z Was do udziału w  Warsztatach familijnych z Magnolią – Poidełka (https://www.facebook.com/events/704801700080712/).

Razem zrobimy coś dobrego dla świata przyrody!
 
Zatroszczmy się o zwierzęta !
 
 
Na wydarzenie obowiązują zapisy:  https://forms.gle/hyYErEPhMRHrXNTx7
Więcej szczegółów w wydarzeniu na fb: Warsztaty familijne z Magnolią - Poidełka (https://www.facebook.com/events/704801700080712/)

 

Stowarzyszenie MAGNOLIA
https://magnoliastowarzyszenie.pl
fb @magnoliastowarzyszenie

.

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas