PROJEKT w OBIEKTYWIE, notatka z warsztatów

2020-09-01 10:42:50

W piątek 28 sierpnia, mieliśmy okazję porozmawiać, w ramach naszego mini projektu dziennikarskiego, z Panią Martą Łuczkowską Redaktor Naczelną Gazety U NAS i Panem Zbigniewem Tomczykiem, dziennikarzem społecznym, który przeprowadza m.in. wywiady z ciekawymi, znanymi, wyjątkowymi mieszkańcami naszej dzielnicy, o których nie zawsze wiemy. Jego wywiady można przeczytać na łamach Gazety "U NAS".

 

Dowiedzieliśmy się wielu istotnych rzeczy, które trzeba wziąć pod uwagę, będąc dziennikarzem czy to pisząc artykuły do gazety czy to przeprowadzając wywiady. Poniżej kilka zebranych przez nas informacji, które wydają nam się szczególnie istotne.

 

W dziennikarstwie ważne jest, aby dużo czytać, gdyż w ten sposób rozwijamy słownictwo i wzbogacamy język. Trzeba pamiętać, aby brać pod uwagę porady i opinie czytelników i uwzględniać je w kolejnych tekstach, a przed publikacją dać artykuł komuś do przeczytania i poprosić o jego opinię.

Biorąc się za pisanie czy wywiad, na początku należy zebrać informacje o osobie lub zagadnieniu, które chcemy opisać. Jeśli chodzi o wywiad, to najlepiej spotkać się z rozmówcą w komfortowych okolicznościach i porozmawiać prywatnie, dopiero później przejść do rozmów nagrywanych. Warto spotkać się kilkakrotnie. Informacje z nagrania należy spisać i dać do akceptacji rozmówcy i w końcu, po akceptacji kolegium redakcyjnego, zamieścić gotowy artykuł w gazecie lub wyemitować materiał.

 

Artykuł musi być rzetelnie napisany. Każda informacja zawarta w nim, powinna być dokładnie sprawdzona. Ważne też, aby w materiale dostosować język do naszego odbiorcy.

 

Analiza pracy zaś jest potrzebna, żeby wytwór został dobrze zrozumiany przez czytelników i nie zawierał błędów ortograficznych, stylistycznych itp. Warto przeczytać swój tekst na głos, gdyż to pomaga wychwycić błędy, które pominęliśmy.

 

Bardzo istotne też, aby być odpornym na krytykę, która zawsze się pojawi, co też nie oznacza, że nie powinniśmy krytycznych uwag wziąć pod uwagę, aby następnym razem przygotować jeszcze lepszy materiał.

Pan Zbigniew polecił też, jeśli będziemy chcieli dalej rozwijać się w dziennikarstwie, przeczytać „Antologię polskiego reportażu XX wieku” autorstwa Mariusza Szczygła, składającą się z trzech tomów. Byłoby to szczególnie przydatne jeśli chcemy poznać nie tylko wspaniałe teksty reporterskie z odnośnikami do źródeł, ale także interesujące biografie oraz nieznane historie ich autorów.

 

Tekst przygotowały: Agata, Olga, Weronika, Agnieszka, Amelia uczestniczki dziennikarskiego projektu „W OBIEKTYWIE”.
 

 

Bardzo dziękujemy Panu Zbigniewowi i Pani Marcie, @osowa.info, za to bardzo wartościowe i ciekawe spotkanie.
Mamy nadzieję, że w przyszłości uda nam się kontynuować i rozwinąć dziennikarskie inicjatywy razem z Państwem.
Lila i Agnieszka, Stowarzyszenie MAGNOLIA

 

.

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZkod: unas