Jak działa szkoła koreańska?

2013-08-13 11:29:55

Korea – kraj mało znany w Polsce – daleki, dla wielu egzotyczny i nieatrakcyjny turystycznie. Jacek Newlaczyl - nauczyciel WF-u z Gimnazjum nr 33 bywa tam częściej z uwagi na swoje zainteresowania koreańskimi sztukami walki. Podczas jednej z wypraw odwiedził liceum koreańskie i rozmawiał z jedną z nauczycielek pracujących w tej szkole – panią Julie Shin.

 

Jacek Newlaczyl: Pracuję w szkole polskiej i znam dobrze system edukacji w moim kraju. Ciekawi mnie czy w Korei jest podobnie? Proszę powiedzieć jak wyglądają kolejne etapy nauczania dzieci i młodzieży w Pani kraju.

Julie Shin: System edukacyjny w Korei obejmuje kilka etapów:

- pierwszy to szkoła podstawowa – 6 lat,

- drugi to odpowiednik gimnazjum – 3 lata,

- trzeci to liceum lub technikum – 3 lata,

- czwarty to studia licencjackie i magisterskie na uniwersytetach. Jednym z najsłynniejszych jest Uniwersytet Yonsei położony w Seulu w dzielnicy Seodaemun-gu.

J.N.: To tak jak w Polsce – nie przypuszczałem, że tak odległe od siebie kraje mogą mieć tak podobny system nauczania. Proszę przybliżyć szkołę, w której Pani uczy.

J.S.: Liceum Daedong Taxation High School – bo tak brzmi pełna nazwa tej szkoły – jest placówką prywatną, właścicielem jest pan Lee Hong-Gun. Uczy się tutaj 750 uczniów. Szkoła działa w systemie 3-letnim (tak jak licea koreańskie). W każdym roczniku mamy po 250 uczniów, a ja ich uczę języka angielskiego.

J.N.: W jakich zadaniach edukacyjnych specjalizuje się szkoła?

J.S.: Szkoła specjalizuje się w rachunkowości (podatki). Rozwija się również prężnie pod względem sportowym. Mamy swoją drużynę  piłki nożnej, która odnosi wiele sukcesów. Uczniowie mają spore osiągnięcia także w innych dziedzinach, np. w strzelectwie.

J.N.: Jakie wartości – oprócz edukacyjnych – przekazuje szkoła swoim uczniom?

J.S.: Jest to zawarte w motto szkoły: Diligency, voluntary, creativity – czyli sumienność, wolontariat, kreatywność. Na te cele szkoła kładzie duży nacisk. Natomiast przed wejściem do budynku szkolnego widnieje napis: „Design your goals for a successful future” – co znaczy „Kreuj swoje cele dla pomyślnej przyszłości”. To również wyraża jasno jak kształtujemy naszych uczniów.

J.N.: Widziałem, że uczniowie przychodzą do szkoły w ładnych mundurkach. W Polsce też mamy mundurki, ale są to raczej koszulki lub bluzy. A tutaj widzę kompletny strój łącznie ze spodniami i spódnicami. Czy jest to powszechne w szkołach koreańskich?

J.S.: Tak, większość szkół w Korei różnego szczebla ma swoje mundurki – inne na zimę, inne na lato. Mundurek obejmuje cały strój: koszule, krawaty i marynarki zimą, koszulki z krótkim rękawem latem oraz odpowiednio - zimowe i letnie spodnie dla chłopców, a dla dziewcząt - spódnice  Określony wzór mundurka wyróżnia młodzież z danej placówki. Jest również wyrazem prestiżu szkoły.

J.N.: Jaka jest dalsza droga absolwentów szkoły? Czy wszyscy decydują się na kontynuację nauki?

J.S.: Ponad 50% naszych uczniów decyduje się kontynuować naukę na uniwersytetach. Pozostali kształcą się w innych kierunkach, lub podejmują pracę zawodową.

J.N.: Budynek szkolny jest przestronny, uczniowie mają do dyspozycji piękne sale i boiska. Miałem okazję zwiedzić również pokój nauczycielski. Zauważyłem, że nauczyciele mają do dyspozycji duże i nowocześnie urządzone pomieszczenie.

J.S.: To prawda, mamy przestronny pokój nauczycielski, gdzie każdy ma swoją prywatną przestrzeń, w której może spokojnie pracować. Mamy tam dużo komputerów, dostęp do szybkiego internetu i innych urządzeń elektronicznych. To wszystko jest również ważne dla dobrej pracy nauczycieli. A dobra praca nauczycieli przekłada się na sukcesy całej szkoły.

J.N.: Dziękuję Pani za miłe przyjęcie, oprowadzenie po szkole i wywiad.

Opracowanie: Jacek Newlaczyl, współpraca: Anna U.

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZ



kod: unas