PSTRĄG – SAMO ZDROWIE

2013-08-22 23:08:32

Przeciętny Polak zjada o połowę mniej ryb niż pozostali mieszkańcy Unii Europejskiej. A przecież ryby to samo zdrowie. Bogactwo składników - kwasy Omega 3, żelazo, fosfor, selen, magnez, wapń, jod oraz witaminy: A, D, B1, B2, B6, B12 i PP – sprawia, że ryby są niezwykle wartościowym pożywieniem.

 

Spożywanie ryb sprzyja wzmocnieniu odporności i zapobiega rozwojowi chorób cywilizacyjnych - nadciśnienia, miażdżycy i chorób układu krążenia. Co więcej, jedzenie ryb powinno stanowić rodzaj profilaktyki antynowotworowej (zwłaszcza w przypadku raka piersi, okrężnicy i prostaty) i antyzawałowej. Wystarczy zjeść około 150 g pstrąga, aby zapewnić sobie dzienną dawkę kwasów Omega 3.

 

Powody dla których powinniśmy jeść ryby:

- zmniejszają ryzyko nowotworów, 

- powodują wygładzanie cery, 

- wspomagają rozwój dziecka,

- poprawiają wzrok,

- są źródłem łatwo przyswajalnego białka,

- korzystnie wpływają na nasz mózg poprawiając zdolności umysłowe i pamięć,

- mają właściwości przeciwzapalne,

- działają antydepresyjnie, 

- zapobiegają anemii, 

- zmniejszają ryzyko i łagodzą skutki astmy,

- zapobiegają starczej demencji. 

 

Jedną z najpopularniejszych ryb w Polsce jest pstrąg. Co prawda jest to ryba dwuśrodowiskowa, żyjąca zarówno w wodach słodkich jak i słonych, ale w Polsce na stoły trafia głównie z hodowli opartych na tzw. wodzie słodkiej. Głównym składnikiem pasz dla pstrąga hodowlanego jest mączka rybna pozyskiwana ze słonowodnych i zimnolubnych ryb, co powoduje, że mają one wyższą zawartość kwasów Omega 3, niż ich odpowiedniki żyjące w naturze.

Niewątpliwą zaletą pstrąga jest również jego niska kaloryczność. 100 gram pstrąga po przygotowaniu do spożycia (upieczeniu, ugotowaniu) zawiera około 169 kcal.
 

Kupując pstrąga, czy inną rybę, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej wygląd i zapach. Świeża ryba zawsze pachnie czysto i delikatnie. Skóra ryby powinna być błyszcząca, gładka i napięta, a mięso – zwarte, jędrne i elastyczne. Po naciśnięciu ryby palcem powinna ona wrócić do swojego poprzedniego kształtu. Szczególną uwagę należy zwrócić na skrzela, które powinny być zabarwione na różowo lub czerwono. Oczy powinny być wypukłe, przezroczyste i błyszczące.

Mięso ryb ze względu na znaczą zawartość wody szybko się psuje. Dlatego wypatroszona ryba nie powinna być przechowywana w lodówce dłużej niż jeden dzień.

Potrawy z ryb można przyrządzać w najróżniejszy sposób, poprzez gotowanie, smażenie, duszenie lub pieczenie. Do gotowania najlepiej używać specjalnych naczyń. Smażąc rybę należy pamiętać o używaniu małej ilości tłuszczu.

 

Pstrąg faszerowany w liściach kapusty

Czas przygotowania: 30 minut

Składniki:

- 4 duże pstrągi,

- 2 duże cebule,

- 4-6 ząbków czosnku,

- 1/2 łyżeczki zielonej kolendry

- 1/2 szklanki śmietanki,

- 2 jaja,

- 4 łyżki oliwy,

- 2 łyżki bułki tartej,

- 8 liści kapusty,

- sól i pieprz

Sposób przygotowania:

Umyte liście ułożyć na sicie, przelać wrzątkiem, a następnie zimną wodą i osuszyć. Z umytych i osuszonych pstrągów delikatnie zdjąć skórę i natrzeć solą. Mięso, po usunięciu kręgosłupa, drobno posiekać, połączyć z mieloną kolendrą, solą, pieprzem, drobno posiekaną cebulą, czosnkiem, bułką tartą, śmietanką, jajkiem i dokładnie wyrobić masę. Tak przygotowanym farszem nadziać skórę, każdą porcję owinąć w 2 liście kapusty, ułożyć w płaskim rondlu i przykryć. Ustawić na garnku z gotującą się wodą i gotować na parze około 15 minut. Na dużej płaskiej patelni rozgrzać oliwę. Wyjęte z kapuścianych liści ryby przełożyć na patelnię, obsmażyć ze wszystkich stron na złoty kolor. Ułożyć na ogrzanym półmisku na liściach sałaty, przybrać ćwiartkami pomidorów i gałązkami zielonej pietruszki. Tak przygotowane pstrągi można podawać na zimno i na gorąco. 

 

Pstrąg z rusztu w sosie jogurtowo-ziołowym

Czas przygotowania: 30 minut bez marynowania

Składniki:

- 4 pstrągi,

- 2 ząbki czosnku,

- 1 pęczek mieszanej zieleniny (pietruszka, bazylia, estragon),

sok z cytryny,

- 2 łyżki oleju do marynaty,

- sól i pieprz,

- olej do posmarowania folii,

- sos: 1 jajko, 1 łyżeczka musztardy, 300 ml jogurtu, 1 mała cebula, 1/2 pęczka mieszanej zieleniny (pietruszka, bazylia, koperek, szczypior), sól i biały pieprz, 1 łyżka soku z cytryny

Sposób przygotowania:

Ryby umyć i osuszyć. Przygotować marynatę: obrać ząbki czosnku i przecisnąć przez praskę. Zioła umyć, osuszyć i drobno posiekać, wraz z sokiem z cytryny i olejem dodać do czosnku i dokładnie wymieszać. Doprawić solą i pieprzem. Ryby posmarować marynatą od strony wewnętrznej i zewnętrznej i odstawić pod przykryciem na 1 godz.
W tym czasie przygotować sos: ugotowane na twardo jajko przekroić wyjąć żółtko i rozgnieść je widelcem. Ciągle mieszając, dodawać musztardę i jogurt. Białko drobno posiekać i wymieszać z obraną i posiekaną cebulą oraz posiekanymi ziołami i dodać do sosu. Posolić, doprawić pieprzem i sokiem z cytryny. Sos odstawić w chłodne miejsce.

Folię aluminiową posmarować olejem, ułożyć na blasze. Ułożyć na niej obok siebie ryby. Piec ok. 10 min, obrócić, posmarować marynatą i piec jeszcze ok. 8 min. Ryby podawać na uprzednio ogrzanych talerzach z sosem jogurtowym i pieczonymi ziemniakami.

 

Pstrąg w migdałach

Czas przygotowania: 30 minut

Składniki:

- 4 pstrągi,

- 5 dag obranych migdałów,

- 1/8 l mleka,

- 1/2 łyżeczka soli,

- mąka do panierowania,

- 10 dag masła

Sposób przygotowania:

Pstrągi umyć pod bieżącą wodą i osuszyć. Mleko zmieszać z solą i wylać na talerz. Pstrągi moczyć w mleku, a następnie obtaczać w mące. Połowę masła rozgrzać na patelni i obsmażyć na nim pstrągi z obu stron na złoty kolor (ok. 10min).

Migdały pokroić na płatki. Drugą połowę masła rozgrzać na drugiej patelni i zrumienić migdały, obłożyć nimi usmażone pstrągi i gotowe.

źródło: www.pstrag.pl

KOMENTARZE

brak komentarzy

DODAJ KOMENTARZ



kod: unas